DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI

Demiryolu taşımacılığı sahip olduğu düşük karbon salınımı ile en çevreci taşıma yöntemi demiyolu taşımacılık yöntemidir. Uygun ürün tipi, uygun tonaj, uygun destinasyon ve uygun zaman kriterlerine sahip lojistik projelerinde kullandığımız bu taşımacılık yöntemi ile çevredostu bir taşımacılık yaklaşımı sunmaktayız.

Tüketilen enerji birimi başına çekilen ton-mil veya ton-kilometrelik birim olarak düşünülürse, demiryolu taşımacılığının diğer ulaşım araçlarından daha verimli olduğu söylenebilir.

Demiryollu taşımacılığı ile diğer ulaşım şekilleri arasındaki ilişki çok çeşitlidir. Hava yolu taşımacılığı ile demiryolu taşımacılığının neredeyse hiç etkileşim, yoktur. Fakat deniz taşımacılığı ile yakın işbirliği vardır. Uzun mesafe kara taşımacılığı ve mavna taşımacılığı ile çoğunlukla rekabetçi bir ilişkisi vardır. Birçok işletme, ürünlerini demiryolu ile göndermeyi tercih etmektedir. Zira uzun mesafeli nakliye yapılıyorsa, kamyon/tır yerine demiryoluyla taşımak büyük miktarlarda tasarruf sağlar.