E-Lojistik Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey!

Okuma Süresi:

Kategori: Blog

E-lojistik tedarik zincirinin elektronik tabanlı olarak gerçekleştirildiği sistem olarak tanımlanabilir. Lojistik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde internet teknolojileri ve dijital sistemler kullanılır. E lojistiğin elektronik tabanlı olması nedeniyle pek çok avantajı vardır. Tedarik zincirinde süreçlerde bilgi ve hizmet akışı geleneksel sistemlere göre daha kolay sağlanır. Bu nedenle, küresel çapta e-lojistik gün geçtikçe önemini artırır. Özellikle pandemiden sonra pek çok işlemin internet üzerinden gerçekleştirilmesi ile e-lojistik de daha fazla önem kazanmış, sektörde dijitalleşme de hızlanmıştır. Peki e-lojistik neden bu kadar önemli? E-lojistik hakkında merak ettiğiniz her şeye gelin birlikte bakalım.

Neden E-Lojistik?

E-lojistikte tedarik zincirinde ürün ve malların aktarılmasındaki tüm süreçlerde dijital sistemler etkilidir. Ürünün depolanması, aktarım hareketinin planlanması, uygulanması ve sürecin kontrolü e ticaret ile elektronik ortamda takip edilir. Ürün ilk kabul edildiğinde elektronik sisteme kaydedilir, verileri işlenir, barkodlanır. Aktarım hareketinin başlandığı yer, tarih detayları ayrıntılı olarak sistemde bildirilir, müşterilere takip imkanı sunulur. Tedarik zincirindeki depolama, taşıma, teslim etme süreçlerinin hepsinde müşteri bilgilendirilir. Dolayısıyla hem müşteri memnuniyeti hem de gönderici açısından e-lojistik ile işlemler sistemli ve kolay hale getirilir. Elektronik sistemin tedarik zincirinde kullanılması ile süreçler hızlandırılır. İşlemin kontrolü, geri bildirimler daha kolay yapılır.

Geleneksel lojistik sistemlerinde manuel olarak gerçekleştirilen işlemler süreçlerin yavaş işlemesine neden olur. Tedarik zincirinde risk yönetimi de zorlaşır. Müşterinin her adımı takip etmesi mümkün olmaz. Dolayısıyla, e-lojistik geleneksel sistemlere göre ürün sevkiyatında pek çok yenilik sağlar. Ayrıca, e-ticaretle birlikte büyüyen alışveriş hacminin kolay yönetilmesi e-lojistik ile gerçekleştirilir.

Pandemi etkisi ile son yıllarda e-ticaret hız kazanmıştır. Gönderilen malın alınması, kaydedilmesi, müşteriye ulaştırılması, tüketici tarafından sürecin takip edilmesi, ürün iade ediliyorsa satıcıya ulaştırılması veya fazla ürünlerin depolanması gibi tüm süreçlerde e-lojistik kayıt sisteminin önemi büyüktür. Bu nedenle, e-lojistik hizmetlerinde alanında uzman firmalarla çalışmak önemlidir.

Bedirhan e-lojistik; alanında öncü firmalardandır. Sunduğu hizmetler ile tedarik zincirinin yönetilmesi, olası risklerin hesaplanması, müşteri memnuniyetinin gözetilmesini hedefler. Büyüyen e-ticaret hacminde mal ve ürünlerin müşterilere hızlı ve güvenli sunulmasını sağlar. Küresel pazara dahil olmak isteyen şirketlere geleneksel lojistikten ziyade yenilikçi sistem çözümleri sunar.

Bedirhan E-lojistik Hizmetlerinin Avantajları Nelerdir?

Bedirhan e-lojistik hem müşterilere hem de işletmelere sunduğu hizmetlerle pek çok avantajdan yararlanma imkanı verir. Tedarik zincirindeki süreçlerde hizmetlerini dijital sistemlerle destekleyerek e-ticarette müşteri ve firmalara güvenli ve hızlı lojistik destek sunar. Bedirhan e-lojistik hizmetlerinin firmalara sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tedarik zincirini dijital hizmetlerle destekleyerek süreçlerin yönetilmesini, takip edilmesini, uygulanmasını hızlandırır.
 • Mal ve hizmetlerin hızlı, güvenli ulaştırılmasının yanı sıra bilginin de aktarılmasını sağlar.
 • Dünyanın farklı yerlerine malların aktarılması noktasında kolay ve hızlı ulaşım sunar.
 • E-lojistik hizmetleri ile e-ticaret firmalarının hem küresel hem dijital pazara daha kolay entegre olmasına yardımcı olur.
 • E-lojistik ile ürünün zamanında müşteriye teslim edilmesini sağlar.
 • E-ticarette işletmelerin stoklarının kabul, kontrol ve takip işlemlerinin yapılmasına imkân tanır.
 • Firmaların yurt dışından gelen mallarının gümrüklü ve gümrüksüz alanda depolanmasına yardımcı olur.
 • E-ticaretle ilgilenen kurumların ürünlerinin kargoya hazır hale getirilmesini ve sağlamlaştırılmasını sağlar.
 • E-ticaret yapan firmaların satış sonrasında iade edilen ürünlerin kontrolünü yaparak stokların geri kabul edilmesi gibi süreçleri hızlandırır.
 • Talep halinde az veya fazla ağırlıkta ürünlerin 48 saat gibi kısa sürede Türkiye’den Avrupa’ya ulaştırılmasını sağlar.

Hızlı, Güvenilir ve Akıllı Çözümler için Bedirhan E-lojistik Hizmetleri

Bedirhan e-lojistik tedarik zincirindeki tüm süreçlerin dijital sistemlerle yönetilmesi ile hızlandırılmasını sağlar. E-lojistiğin temel aşaması olan; malların ve hizmetlerin ulaştırılması noktasında stok planlama ve depolama, miktar tahmini, ürünün kayıt altına alınması, ambalajlama, yükleme ve taşıma gibi tüm süreçleri bilişim sistemleri ile destekler. Dolayısıyla tüm bu tedarik sürecini dijital sistemlerle yönetir, uygular, olası riskleri hesaplar. Genel hatlarıyla Bedirhan e-lojistik hizmetleri şu şekilde sıralanabilir.

1-Stoklarınızın Kabul İşlemleri, Kontrol İşlemleri, Takip İşlemleri
2-Yurtdışından gelen ürünlerinizin gümrüklü ve gümrüksüz alanda depolama
3-barkodlama ve seri numarası takip işlemleri raporlanması
4-Ürünlerinizin yeniden paketlenmesi, kargoya hazır hale getirilerek sağlamlaştırılması
5- Ürünün paketini açılması diğer bir ürünle birleştirilmesi, elektronik ürünlerde talep edilen değişiklikler
6-Satış sonrası iade edilen ürünlerinizin kontrolü ve raporlanması onaylanması dahilinde stoklara geri kabul işlemleri
7-Ürünlerinizin Türkiye ve Avrupa’dan istediğiniz yerden teslim alınması ve belirlenen konumlara dağıtım işlemleri
8-İster Yurt İçi İster Yurt Dışı kargo teslimatı. Türkiye’den Avrupa’ya 1Kg – 1.200Kg ürünleriniz 48 saatte teslim

Kısaca şu şekilde açıklayabiliriz,

 • Ürünlerin elektronik sistemde kayıt altına alınması etiketlenmesi
 • Ürünün paketlenmesi, ambalajlanması gönderiye hazır hale getirilmesi
 • Fazla ürünlerin stok olarak depolanması ve takibi
 • Müşterilerin elektronik ortamda müşteri ekranında ürün takibi yapması
 • Sevkiyat planlamasının yapılması
 • Sevkiyat araçlarının takibi

Tüm lojistik işlemlerinizi hızlı ve güvenle tamamlamak için Bedirhan Lojistik firmasını tercih edebilirsiniz. Bedirhan e-lojistik ile tedarik sürecinin hızlandırılmasını sağlayabilirsiniz.

Kategori: Blog
Etiket: E-ticaret
Sonraki yazı
Gürcistan Taşımacılık
Önceki yazı
İzlanda Taşımacılık
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?