E-Ticaret İşletmeniz İçin Ürün İadelerini Nasıl Yönetmelisiniz?

Okuma Süresi:

Kategori: Blog
E-Ticaret İşletmeniz İçin Ürün İadelerini Nasıl Yönetmelisiniz?

E-ticaret sektöründe yer almak ve müşterilerine doğrudan satış yapmak isteyen işletmeler, tüm işlem süreçleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır. Online alışveriş olarak tanımlanan e-ticarette iade süreçleri kullanılır ve müşterinin satın aldığı ürünü kolay adımlarla iade edebilmesi sağlanır.

E-ticaretin avantajlarından faydalanarak ürün satışı yapan firmaların karşılaşabilecekleri durumlardan birisi de ürün iade işlemleridir. Tüketiciler, satın alınan malın yanlış gönderilmesi ya da beğenmeme, üründe hasar olması gibi durumlarda iade anlaşmalarına göre ürünleri iade edebiliyor.

E-Ticarette İade Nedir?

Tüketicilerin, e-ticaret sitelerinden satın aldıkları ürünlerde bir problem ile karşılaştıklarında, satıcıya ürünü geri göndermeleri sürecine, e-ticarette iade süreci deniliyor. İade süreçleri, ürünün gönderildiği kargo şirketi üzerinden yapılıyor.

Müşteri ürünü satın almaktan vazgeçtiğinde, iade nedeni belirterek, aynı kargo firmasına teslim ediyor ve ücretsiz kargo ile işletmeye ürünü gönderiyor. Firma, müşteriden gelen ürünü kontrol eder ve kontroller sonrasında müşteri talebine göre ya yeni ürün gönderilir ya da ürünü ücreti iade edilir.

E-Ticarette İade Süresi

E-ticaret firmaları, tüm işlemlerini, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun maddelerine göre gerçekleştirirler. Dijital pazarlama yöntemi ile ürün satın alan müşteriler, ürün kendilerine teslim edildikten itibaren 14 gün içerisinde, iade etme hakkını kullanabilir.

İade edilebilir ürün türlerinden satın alanlar, 14 gün içerisinde herhangi bir sebep belirtmeden, satıcı firmaya ürünleri iade edebiliyor ve ürün için ödemiş olduğu ücreti, herhangi bir kesinti olmadan alabiliyor. İade süresi, 6503 sayılı kanunla, ürün tesliminden sonraki ilk 14 gün olarak belirlenmiştir.

E-Ticaret İşletmeniz İçin Ürün İadelerini Nasıl Yönetmelisiniz?
E-Ticaret İşletmeniz İçin Ürün İadelerini Nasıl Yönetmelisiniz?

E-Ticarette İade Olmayan Ürünler

Tüm sektörlerde ürün satışları internet üzerinden yapılmaya başlandı. E-ticaret yöntemini kullanan firmalar, tüm ürün çeşitlerini müşterilerine gönderebiliyor. Satışı yapılan ürün gruplarından bazıları için iade kabul edilmiyor ve bu ürün türleri, 6502 sayılı kanunla belirlenmiştir.

 • Kozmetik ürünler,
 • Mayo,
 • Hijyen ürünleri,
 • İç çamaşırları,
 • Ziynet altın, gümüş gibi ürünler,
 • Dijital ve online teslim edilen ürünler,
 • Basılı ürünler,
 • Bozulma olasılığı olan gıda ürünleri,

Bu ürün türlerini satın alan müşteriler, ürün paket ve ambalajlarını açmadan yani ürün denemesi yapmadan iade edebilirler. Açılmış ve denenmiş ürünler için iade kabul edilmiyor.

E-Ticarette İade Yönetimi

E-ticarette iade işlemleri, ürün seçimi yapan ve satın alan müşterilere güven veriyor. Firmalar, iade süreçlerini doğru yönettiklerinde, müşteri memnuniyetini kazanıyor ve güvenli satış yöntemlerini uygulayabiliyor. İade işlemleri yönetimi için şu koşullara dikkat edilir.

 • İade koşullarının belirlenmesi,
 • Ürün paketleme koşulları,
 • Gönderi Koşullarının belirlenmesi,
 • Müşteri iletişimleri,
 • Ücret iade işlemleri,

E-ticareti kullanarak, geniş kitlelere ürün satışı gerçekleştiren firmalar, iade yönetimini yaparken tüm işlem süreçlerine önem vermelidir. Tüm firmalar, e-ticarettin başarılı yapılmasını sağlayan koşulları hakkında bilgi sahibi olarak gerekli önlemleri almalı ve hareket etmelidir.

Ürün İade Yönetimi

E-ticaretin ne olduğunu, nasıl yönetildiğini ve müşterinin satın aldığı ürünü nasıl iade edeceği gibi tüm işlem süreçlerini merak ediyorsanız, Bedirhan lojistik iletişimleri ile istediğiniz bilgilere sahip olabileceksiniz. 7/24 online site üzerinden bilgi alabiliyor ve yapacağınız iletişimlerle, ürün iade yönetimi konusunda destek alabiliyorsunuz.

Firmanız adına oluşturduğunuz e-ticaret sitenizde, her ürün türü için satış ve iade işlem bölümlerini göstermelisiniz. Tüketiciler, satın aldıkları ürünü beğenmediklerinde ya da taşıma sırasında hasar oluştuğunda iade edileceğini, ücretini geri alabileceğini bilmek istiyor.

Bedirhan Lojistik, tüm süreçler hakkında, satıcı ve alıcıların iade yönetimi ve süreçleri hakkında bilgi sahibi olmasını sağlıyor. Ürün iade yönetimini başarılı bir şekilde yaparak, yeni ve sadık müşteriler kazanmaya başlayabilirsiniz.

Kategori: Blog
Sonraki yazı
İade Lojistiği Nedir? E-ticarette İade Lojistiğinin Önemi Nedir?
Önceki yazı
Üretici Firmalar İçin E-Ticarete Girmenin Avantajları Nelerdir?
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?