E-Ticarette Almanya’nın Avantajları Nelerdir?

Okuma Süresi:

Kategori: Blog
E-Ticarette Almanya’nın Avantajları Nelerdir?

Firmalar e-ticarette Almanya’nın avantajları bulunması nedeniyle yurt dışı satış tercihini Almanya’dan yana kullanıyorlar. Açtıkları e-ticaret siteleri veya uygulamalarını kullanarak ülkeye satışlarını gerçekleştiriyorlar. Türkiye’nin ihracatında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin payı yüzde 50’ye ulaşmış durumda ve Türkiye’den en çok ihracat yapılan ülke arasında ise 2023 Ocak-Ekim verilerine göre Almanya 17.666,150 milyar USD  ile ilk sırada yer alıyor. Satışı yapılan bu ürünlerin nakliye işlemleri için lojistik firmaları önemli bir role sahiptir.

Almanya’ya E-Ticaret Nasıl Yapılır?

Ürünleri ile Almanya’da e-ticaret yapmayı düşünen kişilerin ilk olarak yasal bir şirket sahibi olmaları gerekir. Böylelikle şirket veya marka ismini kullanarak satışlarını yapabilirler. Şirket kurulumundan önce ise Almanya’da ilgi gören ürün gruplarının neler olduğunu belirleyerek hedef ürünlerin ilgi görmesi ve satışı kolaylaşmış olur.

E-ticaret için Almanya’nın seçilmesi durumunda uygun e-ticaret sitelerinin seçilmesi sağlanmalıdır. Türkiye’nin farklı bölgelerinden Almanya’ya satış imkanı veren siteler seçilmeli ve bu siteler üzerinden satış yapılmalıdır.

Bu aşamada güvenilir sitenin seçilmesi ve ürünlerin ülkeye ulaştırılması için uygun nakliye veya kargo firmalarının seçilmesi gerekir. Bunun dışında ülkede geçerli olan e-ticaret yasalarına uygun şekilde hareket edilmelidir.

E-Ticaret İçin Almanya’nın Avantajları Neler?

E-ticaret için Almanya’nın tercih edilmesi Türkiye’de bulunan marka ve firmalar için avantajlı durumdadır. Böylelikle günümüzde pek çok firmanın ilk hedefi Almanya pazarına açılmak olur. Böylelikle doğru pazarlama stratejileri ile büyüme veya iyi kazanç sağlamak mümkün olur.

E-ticaret için Almanya’nın avantajları şöyledir;

  • Geniş pazar imkanı sağlar
  • Uygun fiyatlı satış sağlar
  • Ürünlerin hızlı teslimatını sağlar
  • Avrupa pazarına açılmayı kolaylaştırır
  • Kültürel etkileşimi kolaylaştırır.

Almanya’nın ithalat kurallarına uygun olarak hareket edildiğinde avantajlardan yararlanılması mümkündür. Özellikle kg sınırına ve ödemelerin alınması için kullanılacak swift transfer hesabının olmasına dikkat edilmelidir.

E-Ticarette Almanya’nın Avantajları Nelerdir?
E-Ticarette Almanya’nın Avantajları Nelerdir?

Geniş Pazar İmkanı Sağlar

E-ticarette Almanya’nın seçilmesi geniş pazar imkanına ulaşılmasını sağlar. Bu sayede satış oranlarının diğer ülkelere oranla daha yüksek olduğu görülür. Özellikle satış için Amazon gibi popüler satış platformlarının tercih edilmesi Almanya’da daha çok kişiye ulaşılmasına yardımcı olur.

Uygun Fiyatlı Satış Sağlar

Almanya e-ticarette satışların uygun fiyatlı olmasına yardımcı olur. Halkın alım gücünün yüksek olmasına bağlı olarak da satış oranında güzel artış sayılır. Ayrıca satış için firmaların yapacakları ödemelerde uygun fiyatların bulunması daha çok ürünün Almanya’ya ulaşmasını sağlar.

Ürünlerin Hızlı Teslimatını Sağlar

E-ticaret için Almanya tercih edildiğinde ürünler diğer ülkelere oranla hızlı şekilde alıcısına ulaşılır. Bunun için iyi bir firma ile çalışmak önemlidir. Ayrıca kargo anlaşmalarının yapılması gerekir.

Almanya’ya satışı yapılan bir ürünün maksimum 3 gün içerisinde alıcısına teslim edilmesi mümkün olur. Böylelikle ihtiyaç duyulan ürünün zamanında alıcıya geçmesi sağlanır.

Avrupa Pazarına Açılmayı Kolaylaştırır

Almanya’ya e-ticaret yapmak ileriye dönük olarak Avrupa pazarına açılmaya da yardımcı olur. Böylelikle ürün satış oranları artar. Ayrıca ödeme sistemlerinin güvenli olması sayesinde daha çok ülkede markanın tanınması sağlanır.

Ürünler için Avrupa’da tercih edilen trendlerin öğrenilmesi daha çok kişinin ilgisinin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca e-ticaret için belge ve prosedürlere uygun çalışılması Avrupa’da iş ortaklıkları kurulmasına da yardımcı olur.

Kültürel Etkileşimi Kolaylaştırır

Almanya Türkiye ile kültürel etkileşim oranının yüksek olduğu bir ülkedir. Bunda Almanya’da yaşayan Türk sayısının fazla olması etkilidir. Böylelikle Türkiye’de bulunan yöresel ürünlerin e-ticaretle Almanya’ya ulaşması sağlanır.

Almanya’da bulunan Türk vatandaşlarının katkısıyla farklı uyruğa sahip olan insanların Türk ürünlerine ilgi duymasını sağlar. Böylelikle ürünlere talep artar.

Türkiye’den Almanya’ya Hangi Ürünler Satılabilir?

Türkiye’de üretimi yapılan pek çok ürünün e-ticaret vasıtasıyla Almanya’ya satışının sağlanması mümkündür. Ancak bazı ürünlerin satış oranı diğer ürünlere oranla daha yüksektir. Bu ürünlerin ise şöyle sıralanması mümkün olur; organik bakliyatlar, salçalar, giyim ürünleri, takılar, ev tekstil ürünleri, bakım ürünleri ve aksesuarlardır.

Almanya’ya E-Ticaret Yapılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Almanya’ya e-ticaret yapmak için ilk olarak iyi bir planlama yapılmalıdır. Böylelikle herhangi bir aksilik yaşamadan ürünlerin satışı gerçekleşir.

E-ticarete başlamadan önce site hazırlanması veya popüler e-ticaret platformlarına üye olunması gerekir. Bunun ardından Almanya’da tercih edilecek ürünlerin seçimi yapılır. Ürün seçiminden sonra satış için Almanya’da geçerli olan belgelerin hazırlanması sağlanır. Ödeme yolları ve satılan ürünün Almanya’ya ulaşması için firma seçimi yapılır.

E-ticaret için Almanya’yı seçecekseniz Bedirhan Lojistik ile çalışabilirsiniz. Satışını yapacağınız ürünler için etiketleme ve barkodlama ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Ayrıca firmanın ara depo imkanından yararlanarak ürünlerinizin maksimum 2 gün içinde Almanya’da ve alıcısında olmasını sağlayabilirsiniz. Almanya’ya e-ticaret için bizimle çalışmayı düşünürseniz detaylı bilgi için telefonumuzu kullanabilirsiniz. Sizlerin aramasını bekliyoruz!

Kategori: Blog
Sonraki yazı
Üreticiler Neden E-Ticaret’te Yer Almalıdırlar Ve E-Ticaretin Üreticilere Yararları
Önceki yazı
Fulfillment Ve Ara Depo Hizmeti Avantajları Nelerdir?
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?