Fulfillment Nedir? E-Ticarette Avantajları Nelerdir?

Okuma Süresi:

Kategori: Blog
Fulfillment Nedir? E-Ticarette Avantajları Nelerdir?

E-ticaret yapanları yakından ilgilendiren fulfillment nedir? E-ticarette avantajları nedir? sorusu oldukça önemli bir konudur. E-ticaret faaliyetlerinde yaşanan yoğunluk, siparişlere yetişmede ve ürün tedariği konusunda sıkıntı yaşanmasına neden oluyor.

Bu gibi durumlarda e-ticaret şirketleri güçlü bir hizmet sağlayıcıya gereksinim duyarlar. Fulfillment de bu hizmet sağlayıcılardan biri olarak karşımıza çıkar. Fulfillment sürecinin başlaması müşterinin sipariş vermesiyle meydana gelir.

Satın alma sonrasındaki sürecin yönetilmesi açısından faydalı olan Fulfillment, hem zamandan tasarruf edilmesini hem de maliyetin aşağı çekilmesini etkiler. Profesyonel e-ticaret şirketleri bu süreçlerde daha hızlı ve pratik olabilmek adına Fulfillment hizmetinden faydalanılırlar. Bu hizmeti doğru şekilde kullanmak pek çok avantajı da beraberinde getirir.

Fulfillment Nedir?

E-ticaret yapan şirketlerin sıklıkla duydukları bu kelime, ticaret sürecinde önemli bir role sahiptir. Fulfillment, e-ticaret sitesinin sipariş almasıyla bu siparişin müşteriye ulaşması arasındaki süreci belirtir. Bu süreç içerisinde meydana gelen her şey tek bir sistemle yönetilir.

E-ticaret lojistiği ya da sipariş karşılama hizmeti adıyla da anılan Fulfillment, e-ticaret şirketlerin yükünü ciddi oranda azaltır. Ayrıca bu sistem sayesinde yaşanabilecek aksaklıkların da tedbiri alınmış olur. Bundan dolayı Fulfillment, her e-ticaret şirketinin önem vermesi gereken bir sistem olarak kabul edilir.

Fulfillment Avantajları Nelerdir?

Fulfillment sistemi, hem e-ticaret şirketleri hem de markalar için son derece kıymetlidir. Maliyetlerini düşürmek isteyen, marka hedefleri olan ve operasyonel süreçlerin güçlenmesini isteyen şirketler, bu hizmeti almaya özen gösterirler.

Fulfillment avantajlarından bahsetmek gerekirse avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Şirketlerin hem paradan hem de zamandan tasarruf etmelerine yardımcı olur.
 • Fulfillment, e-ticaret faaliyetlerini tek bir sistem üzerinden yönetir.
 • Fulfillment aynı zamanda çağrı merkezi ve müşteri hizmetleri konusunda da destek sağlar.
 • Fulfillment sistemi sayesinde müşteri öneri, istek ve şikayetlerine hızlı bir şekilde cevap erilir.
 • Depolama, paketleme ve stok yönetimi gibi işlemler Fulfillment sistemi tarafından yerine getirilir. Bu da şirketlerin iş yükü konusunda önemli bir nefes almalarını sağlar.
 • Marka büyümesine etki eder.
 • Satışların artmasına yardımcı olur.
 • Genişleme stratejileri konusunda firmaya yardım eder.
 • Şirketlerin daha ciddi ve büyük hedeflere odaklanmaları konusunda destekleyici etkisi vardır.

E-ticarette bu sistemin kullanılıyor olması gerçekten önemli avantajlara yol açar. Bu nedenle e-ticarette Fulfillment sistemine ekstra önem verilmelidir.

Fulfillment Nedir? E-Ticarette Avantajları Nelerdir?
Fulfillment Nedir? E-Ticarette Avantajları Nelerdir?

Fulfillment Nasıl Yapılır?

Bu sistem uygulanırken şirketlerin ihtiyaçları baz alınır. Şirketin ihtiyaçları ve ürünleri analiz edilince hangi hizmet çeşidinden faydalanılacağı belirlenir. Fulfillment hizmeti genel olarak 4 aşamadan oluşuyor.

Bu aşamalar;

 • Depo yönetimi: Ürün veya malların sipariş süreci gelene kadar belli bir alanda depolanmış olması gerekir. Depo yönetiminde pek çok işlem meydana gelir. Fulfillment hizmeti bu işlemlerin her birini yerine getirerek şirketin yükünü hafifletir.
 • Lojistik yönetimi: Ürün veya mal siparişinin hemen arkasından ambalajlama süreci gelir. Ürünlerin düzgün bir biçimde paketlenmesi de e-ticaret sürecinde önemlidir.
 • Sipariş yönetimi: Ürün fiyatlandırılması, stok kontrolü, sipariş takibi ve teslimat süreci gibi tüm adımların kontrollü bir şekilde ilerlemesini sağlar. Fulfillment hizmetiyle bu adımların yönetiliyor olması e-ticaret şirketleri açısından oldukça faydalıdır.
 • Müşteri ilişkileri: Fulfillment hizmetinin yerine getirmiş olduğu son işlem ise müşteri ilişkileri konusundadır. Bu adımda hizmet sağlayıcısı, müşteri ilişkilerinin doğru ve zamanında yerine getirilmesini sağlar. Sipariş süreçleri ile ilgili olan tüm sorun ve işlemlerde Fulfillment hizmeti veren firma sorumlu olur.

Bunlar Fulfillment hizmetinin aşamaları olarak bilinirler. Bu adımların her biri e-ticaret şirketlerinin iş yükünü hafifletir.

Fulfillment Önemi

Fulfillment, hem müşteriler hem de e-ticaret şirketleri açısından önemli bir hizmettir. Sipariş alma ve teslim etme süreçlerine dair her şeyin tek bir sistemle yönetiliyor olması oldukça büyük bir fayda sunar. Bu nedenle Fulfillment hizmeti, e-ticarette olmazsa olmazlardandır.

Fulfillment ve Ara Depo Kullanımı

E-ticarette satış gerçekleştiren şirketler, ürünlerini satış sonrasında ara depoya göndermektedir. Müşteriye teslim edilmesi beklenen ürünler bu depolarda bekletilirler. Şirketler hem düşük maliyet hem de kolay bir sevkiyat için ara depo kullanımı yaparlar. Fulfillment bu depolama sürecinde de şirketlerin yardımına koşar.

Sizde Bedirhan Lojistik’in ara depo hizmetini kullanarak sevkiyat işlemlerinizin daha güvenli bir şekilde yerine gelmesini sağlayabilirsiniz. Sizde Bedirhan Lojistik’in Fulfillment ve ara depo hizmetleri konusunda bilgi almak için hemen iletişime geçin.

Kategori: Blog
Sonraki yazı
Üretici Firmalar İçin E-Ticarete Girmenin Avantajları Nelerdir?
Önceki yazı
Üreticiler Neden E-Ticaret’te Yer Almalıdırlar Ve E-Ticaretin Üreticilere Yararları
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?