Hollanda Taşımacılık

Okuma Süresi:

Kategori: Destinasyonlarımız

Genel Bakış

2021 yılında Hollanda, GSYH cari dolar bakımından dünyanın 17 numaralı, toplam ihracatta 6 numaralı, toplam ithalatta 8 numaralı, kişi başına GSYH cari dolar bakımından 18 numaralı ve Ekonomik Karmaşıklık Endeksine (ECI) göre en karmaşık 22 numaralı ekonomisi olmuştur.

Ekim 2022’de Hollanda 54,9 milyar Avro ihracat ve 55,6 milyar Avro ithalat yaparak 706 milyon Avro negatif ticaret dengesi elde etmiştir. Ekim 2021 ve Ekim 2022 arasında Hollanda’nın ihracatı 9,7 milyar Avro (%21,5) artarak 45,2 milyar Avro’dan 54,9 milyar Avro’ya, ithalatı ise 11,8 milyar Avro (%27) artarak 43,8 milyar Avro’dan 55,6 milyar Avro’ya yükselmiştir.

İhracat

Hollanda’nın en çok ihraç ettiği ürünler Rafine Petrol45 milyar dolar, Yayın Ekipmanları 19 milyar dolar, Paketlenmiş İlaçlar 18,4 milyar dolar, Fotoğraf Laboratuvarı Ekipmanları 16,5 milyar dolar ve Bilgisayarlar 15,9 milyar dolar olup, en çok Almanya 129 milyar dolar, Belçika 80,2 milyar dolar, Fransa 57,1 milyar dolar, Birleşik Krallık 43,1 milyar dolar ve İtalya’ya 31,2 milyar dolar ihracat yapmaktadır.

2021 yılında Hollanda, Diğer Canlı Bitkiler, Çelikler ve Fişler; Mantar Yumurtası (5,58 milyar dolar), Kesme Çiçekler (5,17 milyar dolar), Gezi Tekneleri (4,38 milyar dolar), Kömür Katranı Yağı (3,52 milyar dolar) ve Malt Ekstraktı (3,02 milyar dolar) ürünlerinde dünyanın en büyük ihracatçısı olmuştur.

İthalat

Hollanda’nın en çok ithal ettiği ürünler Ham Petrol 48,4 milyar dolar, Rafine Petrol 40 milyar dolar, Yayın Ekipmanları 22,8 milyar dolar, Bilgisayarlar 20,5 milyar dolar ve Ofis Makine Parçaları 15,9 milyar dolar olup en çok Almanya 100 milyar dolar, Çin 88,3 milyar dolar, ABD 50,8 milyar dolar, Belçika 50,4 milyar dolar ve Rusya’dan 39 milyar dolar ithalat yapmaktadır.

2021 yılında Hollanda dünyanın en büyük Endüstriyel Yağ Asitleri, Yağlar ve Alkoller (10,2 milyar dolar), Kömür Katranı Yağı (5,37 milyar dolar), Kakao Çekirdeği (1,94 milyar dolar), Yenmeyen Katı ve Sıvı Yağlar (1,63 milyar dolar) ve Motorlu Taşıtlar için Taşıt Gövdeleri (kabinler dahil) (1,46 milyar dolar) ithalatçısı olmuştur.

Türkiye ve Fransa Arasındaki Ticaret

Hollanda ülkemize en çok yatırım yapan ülke sıfatını korumakta olup, Hollanda’dan ülkemize 2005-2022 döneminde yaklaşık 27 milyar 345 milyon Dolar doğrudan yatırım yapılmıştır. Ekim 2021 tarihi itibariyle, ülkemizde Hollanda menşeli 3022 şirket ve 40 irtibat bürosu faaliyet göstermektedir. Merkez Bankası verilerine göre, 2005-2022 döneminde Türkiye’den Hollanda’ya yapılan doğrudan yatırım miktarı 17,522 Milyar Dolar’a ulaşmıştır.

Hollanda’da Türk kökenli iş insanları tarafından kurulan şirketlerin sayısının 23 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir. Söz konusu girişimciler, toplam 6 milyar Avro dolayındaki yatırımları ile yaklaşık 80 bin kişiye istihdam sağlamakta ve 8 milyar Avro civarı düzeyinde ciro oluşturmaktadır.

Hollanda ile ikili mal ve hizmet ticaret hacmi 2021 yılında 11 milyar 273 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiş, Türkiye’nin ihracatı 6,76 milyar ABD Doları, ithalatı ise 4,50 milyar ABD Doları olmuştur. 2022 yılında ise ikili ticaret hacmimiz 12 milyar 526 milyon ABD Dolarına ulaşmıştır (Türkiye’nin ihracatı 8 milyar 28 milyon ABD Doları, ithalatı 4 milyar 497 milyon ABD Doları).

2021 yılında Hollanda’nın Türkiyeden ithalatı Hollanda’nın toplam ithalatının %1’ini oluşturmaktadır. Bu oranın tutarı ise 6,72 milyar dolardır. 2020 yılında ise Hollanda’nın Türkiyeden ithalatı Hollanda’nın toplam ithalatının %0,98’ini oluşturmaktadır. Bu oranın tutarı ise 5,14 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye’den Hollanda’ya İhraç Edilen Ürünler

Türkiye’nin Hollanda’ya ihracatında bazı ana kalemler şunlardır:

  • Eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar
  • Otomobiller,
  • Steyşın vagonlar
  • Yarış arabaları: Türkiye’den Hollanda’ya taşıt ihracatı oldukça önemlidir.
  • Tekstil ürünleri: Giyim eşyaları ve aksesuarları da ihracatın bir parçasıdır.

Hollanda’nın Lojistik Altyapısı

Hollanda, Avrupa’nın ticari merkezi haline gelmiş bir ülkedir ve lojistik altyapısı dünyanın önde gelenlerinden biridir. İşte Hollanda’nın lojistik altyapısına dair bazı önemli noktalar:

Limanlar
Hollanda, birinci sınıf deniz limanlarına sahiptir. Özellikle Rotterdam Limanı, Avrupa’nın en büyük limanıdır ve uluslararası ticaretin önemli bir merkezidir.

Karayolları
Modern bir karayolu ve otoyol ağı, Hollanda’nın iç ve dış ticaretini destekler. Bu ağ, hızlı ve etkili taşımacılığı sağlar.

Havayolları
Hollanda, merkezi konumda yer alan havalimanlarına sahiptir. Amsterdam Schiphol Havalimanı, dünyanın en işlek havalimanlarından biridir ve kargo taşımacılığı için de kullanılır.

Dağıtım Merkezleri
Hollanda, yabancı şirketlere ait yaklaşık 900 dağıtım merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Bu merkezler, Avrupa pazarına hızlı ve verimli erişim sağlar.

Avantajlı Kurumsal Vergilendirme Sistemi
Hollanda’nın işletmelere sunduğu avantajlı vergi sistemi, büyük şirketleri Avrupa pazarına çekmektedir.

Hollanda, güçlü lojistik altyapısı ve iş yapma kolaylığı ile yatırımcılar için cazip bir seçenektir.

Kayseri’den Hollanda’ya Karayolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Kayseriden Hollanda’ya taşımacılık yapmak için, öncelikle güvenilir ve profesyonel bir nakliyat firması ile anlaşmanız gerekmektedir. Bu konuda Bedirhan Lojistik müşterilerine güvenilir ve profesyonel olarak özenle hizmet vermektedir. Eşyalarınızı paketleyerek, gümrük işlemlerini yaparak ve uygun araçlarla taşıyarak Hollanda’ya ulaştırmaktadır. Hollanda’ya taşımacılık için gerekli olan evraklar ve işlemler, firmamız tarafından sağlanmaktadır. Hollanda’ya taşımacılık süresi, şartlara ve duruma göre değişebilmektedir.

Kayseri’den Hollanda’ya Taşımacılık

Türkiye’den Hollanda’ya kara yolu taşımacılığı, genellikle Avrupa Birliği ülkelerinden geçerek gerçekleştirilir. Türkiye’den çıkış sınır kapısı olarak Kapıkule veya İpsala tercih edilebilir. Bulgaristan, Sırbistan, Macaristan, Avusturya, Almanya ve Belçika üzerinden Hollanda’ya ulaşım sağlanabilir. Alternatif olarak, Yunanistan, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ, Bosna-Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, Almanya ve Belçika güzergahı da kullanılabilir.

Kara yolu taşımacılığının teslim süresi, yükleme ve varış noktalarına, trafik durumuna, gümrük işlemlerine ve araç sürücülerinin dinlenme sürelerine göre değişiklik gösterebilir. Ortalama olarak, Türkiye’den Hollanda’ya kara yolu taşımacılığı ile kargo gönderimi 10 ila 20 gün arasında sürmektedir. İstanbul ile Amsterdam arasındaki mesafe yaklaşık 2.800 kilometredir.

Kayseri’den Hollanda’ya taşımacılık Kayseri’den Hollanda’ya parsiyel taşımacılık, Kayseri’den Hollanda’ya kargo taşımacılık, Kayseri’den Hollanda’ya kargo parsiyel, Kayseri’den Hollanda’ya kargo nakliye, Kayseri’den Hollanda’ya nakliye parsiyel olarak Bedirhan lojistiğin hizmetlerinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. [email protected] a mail atarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kategori: Destinasyonlarımız
Etiket: Hollanda
Sonraki yazı
İspanya Taşımacılık
Önceki yazı
İrlanda Taşımacılık
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?