İnternetten Yurt Dışına Satış Yapmak

Okuma Süresi:

Kategori: Blog

E-ticaret siteleri üzerinden yurt dışına satış yapmak girişimcilere işlerini büyütme ve yeni müşteriler kazanma fırsatı sunar. Yurt dışına satış yapmanın avantajlı yollarından biri olan e-ticaret siteleri normal ticaretin manuel zahmetlerinden ve masraflarından kurtulmaya imkan tanır. Üstelik günümüzde online alışverişi tercih eden kullanıcı sayısı her geçen gün artış gösterir. Bu sebeple satış işlemlerini online kanallara kaydırmak satıcılar için mantıklı seçeneklerden biridir. Peki, internetten yurt dışına ürün ya da hizmet satma işlemleri nasıl yapılır? Bu konuda nelere dikkat edilmeli? Yurt dışına satış yaparken bilmeniz gereken tüm detaylar içeriğimizde.

Yurt Dışına Satış Nasıl Yapılır?

Yurt dışına ürün satmak diğer adıyla e-ihracat iç pazara satış yapmaktan farklıdır. Yurt dışı satışlarında ulaşabileceğiniz müşteri sayısı iç pazara kıyasla çok daha fazladır. Yurt dışı satışı için ürün ve hizmet konusunda farklı pazarlama ve fiyatlandırma politikaları izlemek gerekir. Ürünlerinizi iç pazara kıyasla daha yüksek rakamlara satabilir, yurt dışı kullanıcı kitlesine göre ürünlerinizi özelleştirme yoluna gidebilirsiniz.

Yurt dışına ürün satışı gerçekleştirmek için online e-ticaret platformlarını kullanabilirsiniz. Amazon, Ebay, AliExpress ve Etsy gibi pazar yerleri arasından ürün/hizmetlerinize en uygun platformu seçip satıcı hesabınızı oluşturabilir ve ürünlerinizi sitelerde listeleyebilirsiniz. Ürün listelerinde kaliteli görseller ve ürünlerin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını kullanmanız rekabette öne geçmenize katkı sunar. Ayrıca satışa yeni başlayan biri olarak her ay belirli bir reklam bütçesi ayırarak ürünlerinizin öne çıkmasını sağlayabilirsiniz. Yurt dışına ürün göndermek konusunda güvenilir bir kargo firması ile anlaşarak sevkiyat sürecini sorunsuz şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yurt Dışına Satış Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurt dışına ürün satma konusunda yasal zorunluluklardan lojistik süreçlerine kadar birtakım konulara hakim olmanız gerekir. Yurt dışına satış yaparken göz önünde bulundurmanız gereken noktalar bunlardır:

Tedarikçi Araştırması Yapın

E-ticaret kanalları üzerinden satış yaparken tedarikçi seçimine önem vermelisiniz. Uluslararası tedarikçileri araştırırken ürünlerin kalitesine, tedarikçinin güvenilirliğine, ürünlerin fiyatına dikkat etmelisiniz. Buna ek olarak iletişim ve destek gibi konularda da tedarikçinizi doğru seçmeniz gerekir. İyi bir tedarikçi ile çalışmak müşteri memnuniyetinizi artırmanıza yardım eder.

Online Platformların Reklam Dinamiklerini Öğrenin

Online kanallar üzerinden satış yaparken platformun reklam ve öne çıkarma prosedürlerini incelemelisiniz. Bu sayede ürünlerinizin reklam bütçesini ve sıklığını belirlemek adına stratejiler oluşturabilirsiniz. Ayrıca platformların en çok kullanıldığı gün/ saatleri de öğrenerek reklam paketlerinizi o günlerde kullanabilir, ürünlerinizin satışını artırabilirsiniz. Ek olarak ürün pazarlamasında hedef ülkenizin kullanım saatlerini göz önüne alabilir, ülkenin özel günlerine göre çeşitli planlamalar yapabilirsiniz.

Yasal Zorunluluklar Hakkında Bilgi Edinin

E-ihracat gerçekleştireceğiniz ülkenin yasal zorunlulukları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Hedef ülkedeki gümrük mevzuatları ve gerekli belgeleri araştırarak kargolama, sevkiyat süreçlerinde ilgili evrakları hazır bulundurmalısınız. Aksi takdirde ürünleri gönderirken ve iade süreçlerinde pek çok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Çalıştığınız lojistik firmasından bu konuda yardım talep edebilir ve çeşitli hizmetlerden yararlanarak e-ihracat sürecinizi firmalar aracılığıyla yürütebilirsiniz.

Güvenilir Bir Lojistik Firması Seçin

Yurt dışına ürün göndermek konusunda işinde güvenilir olan ve nakliye süreçlerinde titiz hareket eden bir kargo firması seçmelisiniz. Ürünlerin stok kabulünden paketlenmesine ve sevkiyatına kadar her noktada sizinle ilgilenebilecek bir kargo firması ile çalışarak işlerinizi sorunsuz şekilde ilerletebilir, aksaklıkların önüne geçebilirsiniz. Kargo firmanızın size teklif edeceği hizmetleri ve fiyatları araştırarak ihtiyaçlarınıza en uygun şirketle çalışmaya başlayabilirsiniz.

E-ihracat süreçlerinizde Bedirhan Lojistik’i tercih ederek ara depo hizmetlerini ihtiyaçlarınıza uygun olarak seçebilirsiniz. Ürünlerinizin stok kabulünden barkodlamaya ve iade işlemlerine kadar tüm süreçleri özenle yürüten Bedirhan Lojistik, 1 kg ile 1200 kg ağırlığındaki ürünleri Türkiye’den Avrupa’ya 48 saatte teslim eder. Siz de e-ihracat işlemlerinizde Bedirhan Lojistik farkını yaşayın.

 

Kategori: Blog
Etiket: E-ticaret
Sonraki yazı
İnternetten Yurt Dışına Satış Yapmak için En İyi Pazar Yerleri
Önceki yazı
Gümrük Antrepo Hizmeti Nedir?
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?