Parsiyel Taşımacılık Nedir? Avantajları Nelerdir?

Okuma Süresi:

Kategori: Blog

Parsiyel yük ya da taşımacılık, kamyonu veya konteyneri tamamen doldurmayan, sadece kısmen dolduran malzemenin taşınması anlamına gelir. Kara, deniz ve hava taşımacılığı gibi farklı taşıma yöntemleriyle gerçekleştirilebilir. Parsiyel taşımacılıkta tam kapasite dolu bir konteyner ihtiyacınız olmadığı için yükünüzü taşırken dolu konteyner veya treyler bedelini değil, kullandığınız metreküp (CBM) başına ücret ödemeniz gerekir. Kısaca dolu konteynerin veya treylerin yalnızca bir kısmı için ödeme yaparsınız ve ücret, konteyneri kullanan diğer taraflarla paylaşılır. Örneğin makine parçalarını, genel kargoları ve yarı mamulleri kısmi yük ile taşıyabilirsiniz.

Parsiyel Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Tam konteyner yükleri (FCL) söz konusu olduğunda tüm malınızı bir ya da daha fazla konteyner kiralayarak gerçekleştirebilirsiniz. Ancak taşınması gereken mal, bir konteynerin tamamını doldurmak için yetersizse parsiyel taşımacılığı kullanabilirsiniz. Parsiyel taşımacılık karayolu taşımacılığında Less Than Truck Load (LTL) deniz taşımacılığında ise Less Than Container Load (LCL) olarak adlandırılır. Bunların yanı sıra hava yolu ve demir yolu ile parsiyel taşımacılık da mümkündür. Örneğin prensip olarak LTL, 15 paletten az bir sevkiyat veya 10 metrelik bir yükleme alanı sağlar. Fakat daha fazla yük söz konusu ise Full Track Load ya da Full Container Load tercih edilmelidir. Parsiyel taşımacılık, uluslararası lojistik kurallarına göre yapılır, öne çıkan fark ise konteyneri, kamyonu ya da tren vagonunu başka kullanıcılarla paylaşıyor olmanızdır. Parsiyel taşımacılıkta farklı firmalardan sipariş edilen ve farklı bölgelerde ve birbirinden bağımsız alıcılara gönderilen mallar taşınabilir. Bu sayede karışık gönderiler tek konteynere ya da kamyona yüklenir ve uygun koşullarda daha hızlı ulaşım sağlanır.

LTL Taşımacılık Nedir?

LTL, parsiyel taşımacılığın karayolu versiyonudur. LTL taşımacılığı, kamyon yükünden daha az anlamına gelir. Tüm kamyon alanını gerektirmeyen, küçük ve orta yüklerin taşınması için kullanılan en popüler lojistik hizmetlerinden biridir. Taşıyıcılar, farklı müşterilerden gelen birden fazla gönderiyi tek bir kamyon yükünde birleştirir. Bu da, nakliye maliyetlerini düşürmeye ve verimliliği artırmaya yardımcı olur.

LTL taşımacılığı, genellikle koli nakliyesi için çok büyük olan ancak tam bir kamyon yükü gerektirmeyen malları taşıması gereken şirketler tarafından kullanılır. Ayrıca gönderiler genellikle paletlenir. LTL taşımacılığı ile yalnızca ihtiyacınız olan alan için ödeme yaparsınız. Normalde bu nakliye yöntemi, yükün ağırlığı 2.500 kg’dan veya 10 paletten az olduğunda kullanılabilir.

LCL Taşımacılık Nedir?

LCL terimi, tam anlamıyla, mallarınızı göndermek için bir konteynerden daha azını kullandığınız anlamına gelir. Kısaca tam konteyner yükünden az mal için ideal bir yöntemdir. Farklı nakliye ortakları, aynı sevkiyatta LCL konteynerleri kullanır. LCL gönderisi, birden az kargo hacmine ve birden fazla konteynere sahip olduğu için genellikle maliyet açısından daha uygundur.

LCL taşımacılığı, malların yüklenmesi tamamlandığında büyük ölçüde dolu bir konteyner göndermekle aynıdır. Konteyner açık deniz aracına yüklenmek üzere terminale teslim edilir. Yolculuk varış limanına vardıktan sonra yine ilk önce konteynerin boşaltıldığı depo ile devam eder. Normalde gümrük formaliteleri, terminalde boşaltma gerçekleştiğinde tamamlanır. Ancak LCL’de gönderiniz depoda boşaltıldığında gümrük işlemler gerçekleşir. Özetle, LCL’de süreç için geçerli ek depo faaliyetleri söz konusudur.

Parsiyel Taşımacılığın Avantajları Nelerdir?

Parsiyel taşımacılık, özellikle nakliye edilecek mal miktarı oldukça az ise son derece uygun bir yöntemdir. Size özel bir taşıma gerçekleşmese de taşıma prosedürleri, güvenlik ve hız konusunda güvenebileceğiniz nakliye uygulamalarından biridir. Parsiyel taşımacılığın avantajları ise sadece ücret ve taşıma kolaylığı değil CO2 emisyonları ve hız ile ilgilidir. Parsiyel taşımacılığın avantajları şöyle sıralanabilir:

  • Parsiyel taşımacılığının en büyük avantajı, taşıma maliyetlerinin düşük olmasıdır. Bu nakliye yöntemi, farklı nakliyecilerden gelen daha küçük yükleri temel aldığından, herkes için toplam nakliye maliyeti çok daha uygun hesaplanır. Bunun nedeni, nakliye şirketlerinin birkaç küçük yükü birleştirebilmesidir.
  • Gönderileri parsiyel taşımacılığı yoluyla konsolide etmek, gönderici için uygun maliyetli bir seçenektir. Çünkü sadece malın kapladığı alan için ödeme yapmanız beklenir. Ayrıca, çevreye daha duyarlı bir nakliye yöntemidir. Parsiyel (LTL ve LCL) gönderilerinde bir kamyon veya konteyner tam yükü taşıyabileceğinden daha az emisyon söz konusudur. Çünkü uzun mesafeler için farklı araçlar yerine bir araç kullanılır ve hem emisyon hem de maliyetler azalır.
  • Parsiyel taşımacılığı size taşımada daha fazla esneklik sağlar. Küçük ve orta ölçekli bir işletmeyseniz talebiniz farklı zamanlarda değişiyor olabilir. LTL, işletmenize ihtiyaç duyduğunuzda daha fazla palet ayırma esnekliği sağlar. Aynı şekilde LCL gibi parsiyel taşımacılıkta da farklı mal türleri ve miktarları için oldukça esnek olabilirsiniz.
  • Parsiyel (LCL) taşıma söz konusu olduğunda ise tüm süreç boyunca kargonuzun profesyonelce taşınmasını sağlar ve teslimata kadar şeffaf bir şekilde takip edebilirsiniz.

Siz de değişen miktarlarda sevkiyat yapıyor ve tam kapasite gönderim seçeneklerinden yararlanamıyorsanız maliyet tasarrufu sağlamak için parsiyel taşımacılığı tercih edebilirsiniz. Deniz, kara, hava ve demir yolu taşımacılığında tercih edebileceğiniz parsiyel taşımacılıkta prosedürler ve gümrük işlemleri gibi zaman alıcı süreçleri ise profesyonel hizmet sunan Bedirhan Lojistik sayesinde daha kolay hale getirebilirsiniz. Türkiye ve Avrupa’dan dilediğiniz yere 1kg’dan 1.200 kg’a kadar tüm kargo ve dağıtım işlemleri konusunda hizmet alabilirsiniz. Bununla birlikte paketleriniz için gümrüklü/gümrüksüz depolama seçeneklerinden faydalanabilirsiniz. Bedirhan Lojistik’in parsel taşımacılık konusunda size özel çözümleri için hemen iletişime geçebilir, lojistik ihtiyaçlarınızı güvenilir ve uygun fiyatlı hizmetlerden yararlanarak tamamlayabilirsiniz.

Kategori: Blog
Etiket: Lojistik
Sonraki yazı
Kazakistan Taşımacılık
Önceki yazı
Sırbistan Taşımacılık
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?