Taşımacılıkta Konteyner İçinde Neler Taşınabilir?

Okuma Süresi:

Kategori: Blog

Konteynerler birçok ürün için ideal taşıma aracıdır. Uygun ürünlere örnek olarak oyuncaklar, televizyonlar, DVD’ler, giysiler, et ve bilgisayarlar verilebilir. Konteynerlerdeki mallar bir kerede büyük miktarlarda taşınabilir. Ayrıca konteynerin metal duvarları, malları rüzgar ve hava koşullarına karşı korur. Konteynerlerin sabit boyutları da önemli bir avantaja sahiptir. Konteynerler standart ölçüleri sayesinde deniz taşıtlarına, kamyonlara, mavnalara ve vagonlara sığar. Peki konteyner içinde hangi malların taşınmasına izin verilir? Konteynerde taşınabilecekler nelerdir?

Konteyner Nedir? Ne Kadar Yük Taşıyabilir?

Konteyner, alüminyum, rfp (güçlendirilmiş fiber kontrplak) veya çelikten yapılmış, her yere aynı şekilde taşınabilmeleri için standartlaştırılmış boyutlara sahip, birkaç kez kullanılabilen dayanıklı, sağlam bir taşıma kutusudur. En yaygın boyutlar 20’lik ve 40’lik konteynerdir. Yolların genişliği ile bağlantılı olarak tüm konteyner çeşitleri genişliği ise standart olarak 8 ft’dir. Ancak konteyner çeşitlerine bağlı olarak yükseklik değişebilir. 20’lik konteyner ağır yükler, 40’lik konteyner ise hacimli kargo için tasarlanmıştır. 20’lik bir konteynerin taşıma kapasitesi (izin verilen maksimum ağırlık) yaklaşık 28 ton, 40’lik bir konteynerin yaklaşık 26 tondur. Ancak 40’lık konteyner hacmen daha büyük yükler için tercih edilir. Bu sayede taşınacak mala uygun konteyner seçilerek nakliye süreci sorunsuz gerçekleştirilebilir.

Konteynerle Neler Taşınabilir?

Konteynerler, genellikle ticaret nakliyeleri için kullanılır ve elektronikten ev eşyasına, gıdadan endüstriyel malzemelere kadar hemen her tür malın nakliyesinde büyük rol oynar. Çünkü konteynerler tek seferde yüksek hacimli malların güvenli ve en önemlisi daha az uğrak limanından daha hızlı geçiş ile taşınmasını sağlar. Yükleme ve boşaltma için de daha az zaman harcanır. Bununla birlikte Bedirhan Lojistik konteyner hizmeti söz konusu olduğunda sürecin tüm aşamalarında uzman ekibi ile hizmet verdiği için malların en kısa sürede alıcıya ulaşmasına olanak tanır. Standart konteynerlerin yanı sıra özel mallar için tasarlanan konteyner modelleri vardır ve bu sayede kuru, elektronik, inşaat malzemesi ya da hammadde ile gıda, sıvı ve gaz ürünleri de taşınabilir.

  • Elektronik eşyalar ve evde günlük kullanıma yönelik ürünler her zaman büyük ölçüde konteynerlerde taşınır. Bu aşamada malların miktarı, hacmi ve ağırlığına uygun standart, açılabilir, açık, platform, yüksek konteyner modelleri arasından seçim yapılabilir.
  • Üstü açık konteynerler yalnızca yukarıdan yüklenebilen mallar, örneğin ağır makineler ve belirtilen boyutları aşan kargolar için idealdir. Bir ekskavatör, tekne veya büyük endüstriyel parçalar taşınabilir.
  • Yan ve üst kısmı açık havalandırmalı konteynerlerde ise patates, soğan, tütün, kakao vb. gibi havalandırma gerektiren ürünler taşınır.
  • Soğutuculu özel konteynerler, sıcaklığa duyarlı ürünlerin buzdolabında saklanması ve taşınması için mükemmeldir. Bu konteynerler genellikle et çeşitleri, ilaçlar, taze ürünler ve kozmetikler gibi belirli sıcaklıkta taşınması gereken mal ticaretlerinde tercih edilir.
  • Kuru dökme yük konteynerlerinde adında anlaşılacağı gibi üstten yüklenebilir malların taşınması gerçekleştirilir. Metal, kağıt ve ahşap gibi ağır yükler için çok kullanışlıdır. Ayrıca taş, kum vb. ürünler de bu şekilde taşınabilir.
  • Yüksek (High cube) konteynerler, büyük miktarda ancak hafif malların taşınması için tercih edilir. Mobilya, elektronik, bazı tekstil ürünlerine uygundur.
  • Yükleme kapılı dökme yük konteynerleri genel amaçlı kullanılabilir. Ancak sıvı yük için tank konteynerler sunulur. Tank konteyner, uzun bir metal varile benzer ve sıvıları, tahılları, tozları, kimyasalları, gazları ve soğutulmuş ürünleri taşımak için uygundur.

Konteyner taşımacılığında eşyaların yarısından fazlası günlük kullanıma yönelik ürünlerdir. Ayrıca ağırlıklı olarak meyve, sebze, et, balık, süt ürünleri ve tahıl gibi gıda maddeleri taşınır. Çünkü gelişen teknolojiler sayesinde konteynerler hemen her tür malın taşınmasına olanak tanır. Giyim, ayakkabı ve küçük tüketim malları da konteynerlerde taşınan malların büyük bir kısmını oluşturur. Bu sayede nakliye edilmesi gereken mallar için konteyner taşımacılığını tercih ederek uygun maliyete güvenli bir şekilde taşınmasını sağlayabilirsiniz. Siz de konteyner taşımacılığının tüm avantajlarından yararlanmak isterseniz Bedirhan Lojistik’in uzman kadrosundan ve lojistik konusunda sunduğu profesyonel hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Size özel çözüm ve hizmetler için hemen iletişime geçebilirsiniz.

Kategori: Blog
Etiket: Lojistik
Sonraki yazı
Portekiz Taşımacılık
Önceki yazı
Gürcistan Taşımacılık
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?