Türkiye’nin En Çok İthal Ettiği Ürünler

Okuma Süresi:

Kategori: Blog

Türkiye, ihracat alanında gerçekleştirdiği başarıların yanında ithalat alanında da hızla gelişim kaydediyor. Dış ticaret hacminde gerçekleşen istikrarlı büyüme oranının en önemli nedeninin ithalat işlemlerindeki artış olduğu kaydediliyor. 2022 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 34 artış gösteren ithalat sektöründeki ana ürünler, ham madde ve ara ürünler olarak öne çıkıyor. (1) Özellikle ihracat alanında faaliyet gösteren firmalar ham madde ve enerji gibi alanlarda ithal ürün ve hizmetlere ihtiyaç duyuyor. Ülkemizde hızla yükselen enflasyon ve emtia fiyatlarına karşın ihracatı artırmaya ve döviz girdilerini yükseltmeye odaklı bir dış politika hakim. Bu sayede ithalat ve ihracat arasındaki dengenin sağlanması ve dış ticaret açığının azaltılması hedefleniyor. Peki, Türkiye en çok ne ithal ediyor? Bu yazımızda en fazla ithal ettiğimiz ürünler konusuna değindik.

Doğal gaz ve Petrol

Doğal gaz ve petrol Türkiye’nin ithal ettiği ürünler listesinde ilk sıralarda. 2022 yılı verilerine göre ülkemizdeki toplam ithalatın yaklaşık yüzde 26’sını petrol ve doğal gaz ürünleri oluşturuyor. (1) Rusya ve İran üzerinden ithal edilen enerji ham madde ürünleri en fazla sanayi, tarım ve ulaşım gibi sektörlerde değerlendiriliyor. Bunun yanında doğal gaz ve petrolün dış ülkelerden temin edilmesi bazı dönemlerde arz kesintileri ve fiyat dalgalanmalarıyla karşı karşıya kalma riskini de beraberinde getirebiliyor.

Altın

Eski zamanlardan beri tarihteki tüm medeniyetler için değerli  olan altın, günümüzde de ihtiyaç duyulan en önemli madenlerin başında. Birçok sektörde tercih edilen ve her geçen gün kullanım alanı genişleyen bu değerli emtia pek çok farklı cihazın içinde ve elektrik endüstrisinde sıkça kullanılıyor. Ayrıca Türkiye’de sayısız yatırımcı, birikimini güvenli liman olarak gördüğü altın şeklinde değerlendirebiliyor.

Otomotiv ve Yedek Parça

İthal ettiğimiz ürünler listesindeki bir diğer kategori ise otomotiv ve yedek parça. Türkiye’nin ithalat listesinde önemli yer tutan otomotiv endüstrisi dış ticaret açığının az olmasıyla öne çıkıyor. Bu durum ülkemizde faaliyet gösteren birçok yabancı otomobil markasının yerli temsilcilerle ortak olmasından kaynaklı. Otomobil ithalatının en fazla yapıldığı ülkeler arasında Almanya, İtalya ve Fransa başı çekiyor.

Elektronik Cihazlar

Teknolojinin gelişimiyle birlikte elektronik cihazlara duyulan ihtiyaç da her geçen gün artıyor. Elektronik cihaz ithal ürünler listesi içerisinde tıbbi cihazlardan haberleşme araçlarına, akıllı telefonlardan bilgisayarlara kadar geniş bir ürün çeşitliliğini görmek mümkün. Akıllı telefon ithalatının başı çektiği elektronik cihazlar en fazla Çin, ABD, Vietnam, Almanya ve Güney Kore gibi ülkelerden tedarik ediliyor.

Demir ve Çelik

İnşaat sektörünün hızlı bir gelişim kaydettiği Türkiye’de hurda demir ve çelik ürünlerine çokça ihtiyaç duyuluyor. İnşaat sektörünün yanında beyaz eşya alanında da sıkça kullanılan demir ve çelik, hurda şeklinde en fazla ithal ettiğimiz ürünler arasında. Demir ve çelik hurda halde temin edilerek ülkemizde işleme tabi tutuluyor. İşlenen demir ve çelik ürünler ise ihraç edilen ürünlerin ham maddesini oluşturuyor.

E-lojistik Süreçleriniz için Bedirhan Lojistik Sizlerle

41 yıldır lojistik sektöründe faaliyet gösteren Bedirhan Lojistik, e-lojistik ihtiyaçlarınız için en verimli çözümleri sunuyor. Yurt dışından gelen ürünlerinizin gümrüklü/gümrüksüz alanda depolanmasından barkod, seri numarası ve etiketleme işlemlerine kadar her aşamayı özenle kontrol eden Bedirhan Lojistik, ürünlerin yeniden paketlenmesi ve elektronik ürün değişimi gibi tüm süreçlerde sizin yanınızda! Bedirhan Lojistik aracılığıyla ürünlerinizi Türkiye ve Avrupa’nın istediğiniz noktasından aldırabilir ya da dağıtım taleplerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Siz de yurt içi ve yurt dışı kargo teslimat talepleriniz için Bedirhan Lojistik ile hemen tanışın, Türkiye’den Avrupa’ya 1 kg – 1.200 kg ürünlerinizin 48 saatte teslimatı avantajından yararlanın!

Kaynaklar:

  1. Alan, Aykut. “TÜRKİYE’NİN EN ÇOK İTHALAT YAPTIĞI ÜRÜNLER VE ÜLKELER 2022 – 2023.” ihracat.co | ihracat ithalat bilgi platformu, 21 March 2023, https://www.ihracat.co/2023/03/turkiyenin-en-cok-ithalat-yaptigi.html. Accessed 26 August 2023.
Kategori: Blog
Etiket: Lojistik
Sonraki yazı
Karadağ Taşımacılık
Önceki yazı
Tacikistan Taşımacılık
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?