C2C İş Modeli Nedir? E-Ticarette Nasıl Kullanılır? Üreticiler İçin Neden Önemlidir?

Okuma Süresi:

Kategori: Blog
C2c İş Modeli Nedir?

Ticaretin gelişmesi ve taleplerin artmasına bağlı olarak ortaya çıkan iş modelleri arasında c2c iş modeli vardır. Bu iş modelinin işleyişi, e-ticarette kullanılışı ve üreticiler için önemi C2c ile merak edilen soruları oluşturur. Modelle ilgili detayların bilinmesi ticarete girecek olanların veya büyüme hedefi taşıyanların doğru iş modelini seçmelerine de yardımcı olur.

C2c Nedir?

C2c tüketicilerin birbirleri ile alışveriş yapmalarını sağlayan iş modeline verilen isimdir. Bu iş modelinin açılımı ise consumer to consumer şeklinde görülür. Bu modelde hem alıcı hem de satıcının tüketici durumundaki kişiler olduğu görülür.

C2c modelinin uygulanabilmesi için tüketicilerin iletişimi online platformlar üzerinden sağlanır. Türkiye’de Letgo, Sahibinden veya Dolap gibi platformlar C2c örnekleri olarak gösterilebilir.

C2c İş Modelinin Özellikleri Nelerdir?

Online ticarette C2c iş modelinin kullanılabilmesi için özelliklerinin bilinmesi önemlidir.

C2c’nin özelliklerini şöyle listelemek mümkündür;

  • C2c’nin popüler özelliği sistemin tüketiciden tüketiciye şeklinde işliyor olmasıdır.
  • İş modelinin tercih edilmesiyle birlikte tüketici tarafın birisi satıcı olurken diğer alıcı olur.
  • Alışveriş tamamen online pazaryerleri üzerinden yapılır.
  • Ürünlerin depolanmasına gerek kalmadan alıcıya satışı sağlanır.
  • Dünyanın ya da Türkiye’nin her yerine satışın yapılması mümkün olur.
  • Ürünün satışı için sabit fiyat belirlenebileceği gibi açık artırma yöntemiyle belirlenmesi de mümkün olur.
  • Satışa sunulan ürünleri kullanılmış ve artık ihtiyaç duyulmayan ürünler olabileceği gibi sıfır ürünler de olabilir.

Bu özellikler doğrultusunda C2c modelinden yararlanmak isteyen kişilerin iyi bir pazaryeri bulmaları gerekir. Böylelikle ürünlerini satarak kazanç elde etmeleri mümkün olur.

C2c E-Ticarette Nasıl Kullanılır?

C2c’nin e-ticarette kullanımına bakıldığında oldukça kolay olduğu görülür. Bu modelin kullanılabilmesi için satışın yapılacağı adresi bulmak en önemli konudur. Bunun için hedef kitleye yönelik platformların araştırılması gerekir.

Ürünleri ellerinde bulunduran tüketici (ürün sahibi) kişiler belirledikleri platformlarla anlaşma yaparlar. Bu anlaşmanın ardından ürünlerinin satışı için sitede yayınlanmasını sağlarlar. Alıcı durumundaki kişilerde o sitelere girerek ürünleri görüp satın alırlar. Sitelerde satış yapacak kişilerin belirli bir komisyon tutarını ödemeleri gerekir.

C2c Üreticiler İçin Neden Önemlidir?

C2c e-ticareti üreticiler için önemlidir. Çünkü bu model sayesinde ürün ortaya çıkaran kişiler alıcı bulmakta zorluk yaşamazlar. İş birliği pazaryerlerine ürünlerinin girişini yaparak alıcı bulurlar. Satışı yapılan ürünler sayesinde insanların en fazla hangi ürüne talebi olduğunu öğrenirler. Böylelikle platformlarda ürün yayınını talep edilme seviyesi yüksek olan ürünlerden yana kullanırlar.

Popüler pazaryerlerinin anlaşmalı kargo şirketleri vardır. Bu nedenle iş birliği yaptıkları siteler özelinde ürünlerinin gönderimi için kargo avantajı yaşarlar. Bu da ürün satışı için maliyeti düşürmelerine yardımcı olur. Ayrıca ürünleri güvenli adresler üzerinde sattıkları için riskle karşılaşmazlar.

C2c modelini kullanmak isteyen üreticiler ürünler için komisyon öderler. Ancak satış seviyesinin artması ödenen komisyon payının sorun olmasını ortadan kaldırır. Bu sistemle ayrıca üreticiler yeni tedarikçiler bulma imkanı da elde ederler.

C2c İş Modeli Nedir?
C2c İş Modeli Nedir?

C2c İş Modeliyle Lojistik Bağlantısı Nedir?

C2c iş modelini benimseyen üreticilerin satılan ürünlerin gönderimini yapmaları gerekir. Özellikle alıcı tedarikçi konumunda ise gönderim için lojistik hizmetine gereksinim duyarlar.

Bu durumda ise lojistik şirketiyle çalışmaları ve ürünlerinin istedikleri zamanda teslim edilmesini sağlamaları gerekir. Sizler de C2c modelini kullanarak satış yapacaksanız ürünlerinizi Bedirhan Lojistik ile gönderebilirsiniz.

Ürünlerinizin miktarı fazlayla satılma zamanına kadar firma depolarında kalmasını sağlayabilirsiniz. Uygun taşımacılık anlaşmaları sayesinde ürünlerinizin uygun fiyatlarla farklı şehirlerde veya ülkelerde bulunan tedarikçilere veya tüketicilere teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. E-ticaret lojistik anlaşması detayları için Bedirhan Lojistik firmamızla iletişime geçin!

Kategori: Blog
Sonraki yazı
Ftl Ltl Fcl Lcl Parsiyel Grupaj Ne Anlama Gelmektedir?
Önceki yazı
D2C İş Modeli Nedir? E-ticarette Nasıl Kullanılır? Üreticiler İçin Neden Önemlidir?
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?