Ftl Ltl Fcl Lcl Parsiyel Grupaj Ne Anlama Gelmektedir?

Okuma Süresi:

Kategori: Blog
Ftl Ltl Fcl Lcl Parsiyel Grupaj Ne Anlama Gelmektedir?

Lojistik çözümleri ararken ftl ltl fcl lcl parsiyel grupaj kavramlarını duymak mümkündür. Bu kavramların ne anlama geldiği, özellikleri ve kullanıldıkları alanlar bilindiğinde doğru çözümü tercih etmek kolaylaşır. Sizlerde yükleriniz için çözümler arayışındaysanız hazırladığımız bu içerik karar vermenizde ve doğru yolu belirlemenizde size yardımcı olur.

Ltl ve Lcl Ne Demek?

Lojistik sektöründe sıkça karşılaşılan ltl parsiyel taşımacılık için kullanılan bir terimdir. Açılımı less truck load olan ltl yüklerin nakliye araçları vasıtasıyla parça parça taşınmasını ifade eder.

Lcl kavramı ise deniz yolunu kullanarak parsiyel taşımacılık yapıldığını ifade eden bir terimdir. Açılımı less container load olan lcl gemiler vasıtasıyla yüklerin taşınmasını ifade eder.

Ftl ve Fcl Ne Demek?

Lojistik sektöründe sıkça karşılaşılan ftl komple taşımacılık için kullanılan bir terimdir. Bu taşımacılıkta kullanılan tır veya kamyon gibi araçlardaki yükün tek bir kişiye ait olur. Ftl’nin açılımı ise full truck load şeklindedir.

Fcl kavramı ise kara veya deniz yolunu kullanılarak komple taşımacılığın konteynırlar aracılığıyla yapıldığını ifade eden terimdir. Fcl’nin açılımı ise full container load şeklindedir.

Parsiyel Grupaj Ne Demek?

Birden çok kişiye ait olan ürünlerin tek bir araçta taşınmasını kapsayan taşımacılık türüne parsiyel grupaj ismi verilir. Bu türde ürünlerin parça parça taşınması söz konusudur.

Parsiyel grupaj taşımacılığında kamyon veya tır gibi araçların dolması amaçlanır. Ancak taşınacak yükler araca yüklenirken güzergahlarının aynı olması hedeflenir.

Ftl Ltl Fcl Lcl Parsiyel Grupaj Ne Anlama Gelmektedir?
Ftl Ltl Fcl Lcl Parsiyel Grupaj Ne Anlama Gelmektedir?

Ltl ve Lcl’nin Özellikleri Nelerdir?

Ltl ve lcl kavramları parsiyel taşımacılıkta karşılaşılan iki kavramdır. Ancak bu kavramlar birbirlerinden farklı özelliklere sahiptirler.

Bu özelliklerin bazıları şunlardır;

  • Ltl kamyon vasıtasıyla taşınacak parça yükleri temsil eder.
  • Lcl konteynır vasıtasıyla taşınacak parça yükleri temsil eder.
  • Ltl taşımacılıkta kara yolu kullanılır.
  • Lcl taşımacılıkta kullanılan yol ise deniz yoludur.
  • Hem ltl hem lcl de araçlar içerisinde bulunan yükler birden fazla kişiye ait olan yüklerdir.

Karayolu veya deniz yolu taşımacılığında parsiyel yüklerin tercih ediliyor olması işletmelere zamandan kazanç sağlar. Böylelikle aracın dolması için beklemek gerekmez. Ayrıca taşıma maliyetinin daha düşük olmasını sağlar.

Ftl Ve Fcl Özellikleri Nelerdir?

Ftl ve fcl komple taşımacılıkta karşılaşılan iki kavramdır. Bu şekilde yapılan taşımacılıkta gönderi sahibi tek kişidir. Bu nedenle yüklerin karışması veya hedeflenen adrese ulaşana kadar aracın açılması durumları yaşanmaz.

Konteynır aracılığıyla limanlar arasında gerçekleştirilen fcl komple taşımacılıkta konteynır varış limanında açılır ve alıcısına teslim edilir. Ftl komple taşımacılıkta ise kamyon yada tırın açılması da belirlenen teslimat noktasında gerçekleşir.

Ftl ve fcl taşımacılıkta konteynır veya tırın tamamen dolması beklenir. Bu nedenle kişiye ait tüm ürünler taşındığı için maliyet açısından uygunluk sağlar. Ayrıca taşıma tek araçla gerçekleştiği için nakliye esnasında yaşanabilecek kayıplar engellenir.

Parsiyel Grupaj Özellikleri Nelerdir?

Parsiyel grupaj kişiler ve firmalar tarafından yüklerin parçalar halinde taşınması sağlandığı için tercih edilir. Her yük için gerekli kayıtlar oluşturulur ve teslimat noktasında ilgili kişiye teslim edilmesi sağlanır. Yük oranı düşük olan kişilerin parsiyel grupaj sayesinde aracı doldurma sorumluluğu ortadan kalkar. Böylelikle taşıma istediği zamanda gerçekleşebilir.

Parsiyel grupaj yurt içi ve yurt dışı taşımacılıkta kullanılır. Böylelikle yüklerin ayrı ayrı taşınması nedeniyle ortaya çıkabilecek riskler ortadan kalkar. Ayrıca aracın dolması için birkaç kişinin yükü kullanılacağından ödenmesi gereken ücrette avantaj kazanılır.

Bedirhan Lojistik Ftl Ltl Fcl Lcl ve Parsiyel Grupaj Hizmetleri

Ürünlerinizin taşınması için Bedirhan Lojistik ayrıcalığını yaşayarak ftl ltl fcl lcl ve parsiyel grupaj hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Bu hizmetlerimizden uygun olanı seçerek yerel veya uluslararasında ürünlerinizin alıcıya ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca bu lojistik hizmetlerde hedef noktası belirlemenizde sıkıntı olmaz ve istediğiniz ülkeye veya şehre ürünleriniz ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Parsiyel grupaj veya diğer lojistik hizmetlerimizle ilgili prosedürleri Bedirhan Lojistik sitemizden ve iletişim adresimi kullanarak öğrenebilirsiniz. Sorularınız ve görüşleriniz için bizimle irtibat kurun ve yüklerinizin zamanında taşınmasını sağlayın!

Kategori: Blog
Sonraki yazı
Micro (Mikro) Fulfillment Nedir?
Önceki yazı
C2C İş Modeli Nedir? E-Ticarette Nasıl Kullanılır? Üreticiler İçin Neden Önemlidir?
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?