İngiltere Birleşik Krallık Taşımacılık

Okuma Süresi:

Kategori: Destinasyonlarımız

Genel Bakış

İngiltere, 2021 yılında GSYİH dolar açısından dünyanın 6. ekonomisi, toplam ihracatta 13. ve toplam ithalatta 7. olmuştur. Kişi başına düşen GSYİH açısından 29. ekonomi oldu. Ekonomik Karmaşıklık Endeksi’ne (ECI) göre en karmaşık 11. ekonomi oldu.

Eylül 2023’te İngiltere 35,4 milyar sterlin ihracat ve 48,8 milyar sterlin ithalat yaparak 13,5 milyar sterlin negatif ticaret dengesi elde etmiştir. Eylül 2022 ile Eylül 2023 arasında İngiltere’nin ihracatı 7,03 milyar sterlin (-%16,6) azalarak 42,4 milyar sterlinden 35,4 milyar sterline, ithalatı ise 6,01 milyar sterlin (-%11) azalarak 54,8 milyar sterlinden 48,8 milyar sterline düşmüştür.

İhracat

İngiltere’nin en çok ihraç ettiği ürünler Otomobil 30,2 milyar dolar, Altın 29,7 milyar dolar, Gaz Türbinleri 21,9 milyar dolar, Ham Petrol 19,6 milyar dolar ve Paketlenmiş İlaçlar 17,9 milyar dolar olup, en çok ABD 56,1 milyar dolar, Almanya 39,5 milyar dolar, Hollanda 34,6 milyar dolar, İrlanda 28,4 milyar dolar ve İsviçre’ye 25,7 milyar dolar ihracat yapmaktadır.

2021 yılında İngiltere dünyanın en büyük Sert Likör (7,74 milyar dolar), Antika (556 milyon dolar), Koleksiyon Eşyaları (394 milyon dolar), Hurda Nikel (116 milyon dolar) ve Hurda Kurşun (94,6 milyon dolar) ihracatçısı olmuştur.

İthalat

İngiltere’nin en çok ithal ettiği ürünler Altın 53,9 milyar dolar, Otomobil 33,6 milyar dolar, Petrol Gazı 26,8 milyar dolar, Ham Petrol 23,4 milyar dolar ve Paketlenmiş İlaçlar 15,2 milyar dolar olup en çok Çin 86,2 milyar dolar, Almanya 76,3 milyar dolar, ABD 55,5 milyar dolar, Hollanda 43,1 milyar dolar ve Norveç’ten 33,5 milyar dolar ithalat yapmaktadır.

2021 yılında İngiltere dünyanın en büyük Gümüş (6,33 milyar dolar), Konserve Et (815 milyon dolar), Fermente Süt Ürünleri (536 milyon dolar), Doku (424 milyon dolar) ve Fuar Alanı Eğlenceleri (220 milyon dolar) ithalatçısı olmuştur.

Türkiye ve İngiltere Arasındaki Ticaret

İngiltere, 2022 verilerine göre, en çok ihracat yaptığımız dördüncü, en çok ithalat yaptığımız on birinci ülke konumunda yer almıştır.

2021 yılında İngiltere’nin Türkiyeden ithalatı İngiltere’nin toplam ithalatının %2,8’ini oluşturmaktadır. Bu oranın tutarı ise 14,2 milyar dolardır. 2020 yılında ise İngiltere’nin Türkiyeden ithalatı İngiltere’nin toplam ithalatının %2,8’ini oluşturmaktadır. Bu oranın tutarı ise 12,7 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

Türkiye’den İngiltere’ye İhraç Edilen Ürünler

Türkiye’nin İngiltere’ye ihraç ettiği ürünler arasında şunlar bulunmaktadır:

  • Altın
  • Tekstil ve hazır giyim ürünleri
  • Elektrikli ve elektriksiz makineler
  • Motorlu taşıtlar ve parçaları
  • Demir çelik ürünleri
  • İzole edilmiş teller, kablolar ve diğer elektrik iletkenleri

Bu ürünler, Türkiye’nin İngiltere’ye yaptığı ihracatın büyük bir kısmını oluşturmaktadır. 2023 yılında Türkiye’nin İngiltere’ye yaptığı toplam ihracat 2,76 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.

İngiltere’nin Lojistik Altyapısı

İngiltere, lojistik altyapısı açısından gelişmiş bir ülkedir. Demir yolları, karayolları, limanlar, havalimanları ve boru hatları gibi çeşitli ulaşım modlarını kapsayan geniş bir ağa sahiptir. İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra, yeni ticaret anlaşmaları ve gümrük düzenlemeleri ile lojistik sektöründe bazı değişiklikler yaşamıştır. Bununla birlikte, İngiltere, Türkiye ile olan ticari ilişkilerini güçlendirmek için lojistik altyapısını geliştirmeye devam etmektedir. Örneğin, İngiltere, Mersin-Gaziantep hızlı tren projesine 680 milyon sterlinlik finansman sağlamıştır. Bu proje, Türkiye’nin Güney Asya ve Basra Körfezi ile olan ticaretini artırmayı hedeflemektedir. Ayrıca, İngiltere, Türkiye ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması ile Türk ürünlerine gümrük vergisi avantajı tanımıştır. Bu anlaşma, Türkiye’nin İngiltere pazarına erişimini kolaylaştırmaktadır.

Limanlar
İngiltere, lojistik anlamdaki limanları ile önemli bir ticaret merkezidir. İngiltere de yaklaşık 120 ticari liman bulunmaktadır. Bu limanlar, İngiltere’nin toplam ticaretinin büyük bir kısmına katkı sağlamaktadır. İngiltere’nin büyük limanları şunlardır:

Londra Limanı: İngiltere’nin en büyük limanıdır. Yılda 48 milyon ton yük elleçlemektedir. Londra Limanı, Avrupa’nın en büyük şehir limanıdır.

Grimsby ve Immingham Limanı: İngiltere’nin en yoğun limanıdır. Yılda 54 milyon ton yük elleçlemektedir. Grimsby ve Immingham Limanı, İngiltere’nin en büyük araba terminaline sahiptir.

Felixstowe Limanı: İngiltere’nin en büyük konteyner limanıdır. Felixstowe Limanı, Avrupa’nın en büyük konteyner gemilerine hizmet verebilmektedir.

Karayolları
İngiltere, karayolu taşımacılığı açısından gelişmiş bir ülkedir. Karayolu ağı, toplam 398.350 km uzunluğundadır ve en sık kullanılan ulaşım modudur. Karayolu ağının yapımı 1950’li yıllardan günümüze kadar uzanmaktadır ve halen devletin işlettiği kurumlar tarafından bakımı sağlanmaktadır. Karayolu ağı, stratejik noktaları ve büyük şehirleri birbirine bağlamaktadır.  İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra, yeni ticaret anlaşmaları ve gümrük düzenlemeleri ile karayolu taşımacılığı sektöründe bazı değişiklikler yaşamıştır. Bununla birlikte, İngiltere, Türkiye ile olan ticari ilişkilerini güçlendirmek için karayolu taşımacılığı altyapısını geliştirmeye devam etmektedir.

Havayolları
İngiltere, hava yolu taşımacılığı açısından gelişmiş bir ülkedir. İngiltere’de yaklaşık 40 sivil havalimanı bulunmaktadır. Bu havalimanları, İngiltere’nin toplam ticaretinin %25’ini oluşturmaktadır. İngiltere’nin en büyük havalimanları şunlardır:

Londra Heathrow Havalimanı: İngiltere’nin en büyük ve en yoğun havalimanıdır. Yılda 80 milyon yolcu ve 1,5 milyon ton yük taşımaktadır. Londra Heathrow Havalimanı, dünyanın en önemli uluslararası hava yolu merkezlerinden biridir.

Londra Gatwick Havalimanı: İngiltere’nin ikinci büyük ve en yoğun havalimanıdır. Yılda 46 milyon yolcu ve 0,9 milyon ton yük taşımaktadır. Londra Gatwick Havalimanı, dünyanın en büyük tek pistli havalimanıdır.

Manchester Havalimanı: İngiltere’nin üçüncü büyük ve en yoğun havalimanıdır. Yılda 29 milyon yolcu ve 0,2 milyon ton yük taşımaktadır. Manchester Havalimanı, İngiltere’nin Londra dışındaki en büyük uluslararası havalimanıdır.

Demiryolları
Demiryolu ağı, toplam 398.350 km uzunluğundadır ve en sık kullanılan ulaşım araçlarından biridir. Demiryolu ağı, stratejik noktaları ve büyük şehirleri birbirine bağlamaktadır. Örneğin, Londra, Birmingham, Manchester, Liverpool, Glasgow gibi şehirler arasında demiryolu ile ulaşım mümkündür. İngiltere, Avrupa Birliği’nden ayrıldıktan sonra, yeni ticaret anlaşmaları ve gümrük düzenlemeleri ile demiryolu taşımacılığı sektöründe bazı değişiklikler yaşamıştır.

Kayseri’den İngiltere’ye Karayolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Kayseriden İngiltere’a taşımacılık yapmak için, öncelikle güvenilir ve profesyonel bir nakliyat firması ile anlaşmanız gerekmektedir. Bu konuda Bedirhan Lojistik müşterilerine güvenilir ve profesyonel olarak özenle hizmet vermektedir. Eşyalarınızı paketleyerek, gümrük işlemlerini yaparak ve uygun araçlarla taşıyarak İngiltere’a ulaştırmaktadır. İngiltere’a taşımacılık için gerekli olan evraklar ve işlemler, firmamız tarafından sağlanmaktadır. İngiltere’a taşımacılık süresi, şartlara ve duruma göre değişebilmektedir.

Kayseri’den İngiltere’ye Taşımacılık

Türkiye’den İngiltere’ye karayolu taşımacılığı yapmak için, öncelikle Avrupa Birliği ülkelerinden transit geçiş izni almanız gerekmektedir. Bu izinler, her yıl belirlenen kotalar dahilinde verilmektedir. Bedirhan Lojistik olarak sizler için bu işlemleri kolaylaştırarak gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Türkiye’den İngiltere’a karayolu taşımacılığı yapmak isteyen bir araç, şu güzergahları izleyebilir:

Türkiye’den Bulgaristan’a, Bulgaristan’dan Romanya’ya, Romanya’dan Macaristan’a, Macaristan’dan Avusturya’ya, Avusturya’dan Almanya’ya, Almanya’dan Fransa’ya, Fransa’dan İngiltere’ye geçmek için Calais Limanı’ndan Eurotunnel veya feribot kullanabilir. Burada gümrük işlemleri ve vize kontrolleri yapılacaktır.

Kayseri’den İngiltere’ye taşımacılık Kayseri’den İngiltere’ye parsiyel taşımacılık, Kayseri’den İngiltere’ye kargo taşımacılık, Kayseri’den İngiltere’ye kargo parsiyel, Kayseri’den İngiltere’ye kargo nakliye, Kayseri’den İngiltere’ye nakliye parsiyel olarak Bedirhan lojistiğin hizmetlerinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. [email protected] a mail atarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

 

Kategori: Destinasyonlarımız
Etiket: Birleşik Krallık, İngiltere
Sonraki yazı
Fransa Taşımacılık
Önceki yazı
Almanya Taşımacılık
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?