Karayolu Taşımacılığında Kayseri’nin Önemi

Okuma Süresi:

Kategori: Blog

Tarihi boyunca önemli bir kent olan Kayseri karayolu taşımacılığı ile bugün de değerini korur. Doğu ve batıyı, kuzey ve güneyi birbirine bağlayan karayolu akslarının kesişim noktasında bulunması şehri önemli bir lojistik merkezi haline getirir. Bu nedenle karayolu taşımacılığı tek başına bir ekonomik faaliyet olarak sürdürülebilir. Depolama, imalat, sanayi gibi ithalat ve ihracatı doğrudan ilgilendiren sektörlerle de iç içedir. Otomotiv, makine, mobilya gibi önemli sektörlerin karayolları üzerinden ilerlemesi Kayseri’yi bu açıdan önemli bir merkez haline getirir. Şehrin karayolları geçiş olarak kullanılmasının yanı sıra merkez ve imalatı burada bulunan işletmelerin ithalat ve ihracat süreçlerinde de aktiftir.

Karayolu Taşımacılığında Kayseri Neden Önemli?

Kayseri şehrinde demiryolu ve havayolu da bulunmasına rağmen ulaşım ve lojistik hizmetlerinin çoğu karayolları üzerinde yapılır. 2021 yılı verilerinde toplam 668,2 Km İl Yolu ve 464,4 Km Devlet Yolu varlığından bahsedilmiştir. Bu oran Türkiye’deki toplam yol ağının yaklaşık %1,74’üne karşılık gelir. Karayolu ile ulaşımın en yakın olduğu il 81 km ile Nevşehir olsa da Kırşehir, Niğde, Aksaray, Sivas, Yozgat ve Ankara’ya da ulaşım kolaydır.

Kayseri nüfusu her geçen gün artmaya devam ederken lojistik gereksinimleri de doğru orantıda artar. Kayseri’nin ulaşımda avantajlı konumda olmasının başlıca sebepleri karayollarının kesişim noktasında olması ve organize sanayi bölgelerine yakınlığıdır. Önemli demiryollarının şehirden geçmesi ulaşımda farklı yöntemlerin kullanılabilmesini sağlar. Karayolları aracılığıyla Mersin, Sinop, Samsun ve İskenderun limanlarına ulaşım sağlanabilir. Kayseri’nin gelişmesinde önemli rolü olan karayolları doğu*batı istikametindeki D-260 ve D-300 karayoludur. Bu nedenle Kırşehir, Sivas, Aksaray, Nevşehir ve Malatya il transit geçişlerinde önemli bir role sahiptir.

Kayseri ve Avrupa Arasındaki İhracat için Yeni Projeler

Kayseri konumu dolayısıyla Ortadoğu ve Avrupa’ya ihracat yapılan, transit yolları üzerinde olan bir şehirdir. Irak ve Ortadoğu ülkeleri ihracatta ağırlıklı olmasına rağmen maliyet dolayısıyla Avrupa karayolları taşımacılığında daha önemli bir yere sahiptir. Kayseri’de lojistik, ithalat ve ihracatın gelişimi için birtakım projelerle bu durum geliştirilmeye çalışılır.

Antrepo ve depolama, etiketleme, montaj, uyarlama ve yarı üretim gibi ek hizmetlerin sunulduğu lojistik hizmet ve süreçlerin kalitesini artıran yapıdır. Kayseri’de TCDD tarafından planlanan Boğazköprü Lojistik Köyü ve Ulusal Nakliyeciler Derneği tarafından projelendirilen lojistik köy bu açıdan şehre önemli bir kazanım sunar. Projeler her türlü işlemin lojistik merkezinde yapılması, OSB ve serbest bölge üretimlerinin Avrupa ve diğer ülkelere daha verimli şekilde ulaşmasını hedefler. Karayolu ve demiryolu kombine taşımacılık ile Avrupa ülkeleri ile ihracatın güçlendirilmesi hedeflenir.

Kayseri’deki lojistik süreciniz için depolama antrepo ve depolama sonrası hizmet alarak Avrupa pazarında rekabetçi yerini korumanız mümkündür. Depolarda ürün ayırma, etiketleme, barkod oluşturma gibi farklı süreçlerde Bedirhan Lojistik ile kaliteli hizmet alabilirsiniz.

Kayseri’deki İncesu Organize Sanayi Bölgesi projesi ve Serbest Bölge şehrin karayolu taşımacılığı için önemli alanlardır. Kayseri – Adana Devlet Karayolu ve Niğde Devlet Karayolu üzerinde yer alan İncesu Organize Sanayi Bölgesi lojistik kalitesinin artırılması için önemlidir. Kayseri Serbest Bölge ise 1998 yılında hizmete açıldığından beri ulaşım ve sevkiyat için büyük bir role sahiptir.

Kayseri’den Avrupa’ya En Çok İhraç Edilen Ürünler

Kayseri’nin en önemli ihracat pazarları arasında Irak, İsrail gibi Ortadoğu ülkelerinin yanı sıra Almanya, İtalya, Fransa, Romanya, Polonya, Avusturya ve Birleşik Krallık gibi Avrupa ülkeleri yer alır. Elektrik elektronik, kimyevi maddeler, makine aksamları, çimento – cam – seramik – toprak ürünleri, konfeksiyon ve hazır giyim son yıllarda artan ihracat kalemleridir. Genel olarak Avrupa ve ABD başta olmak üzere Kayseri’den en çok ihraç edilen ürünler mobilya, elektrikli ev aletleri ve kablodur.

Şirketinizin Avrupa ihracatında yer almasını istiyorsanız hizmet sürecinin kalitesini, verimini ve hızını yükseltmelisiniz. Stok kabul, kontrol, takip, depolama, barkod ve seri numarası işlemleri gibi farklı süreçlerde kaliteyi yakalamak için şimdi Bedirhan Lojistik paydaşları arasında katılabilirsiniz. Yurt içi ve yurt dışı 48 saatte hızlı teslimatlı 1.200 kilograma kadar tüm işlemleriniz için şimdi iletişime geçin.

Kategori: Blog
Etiket: Lojistik
Sonraki yazı
Herkesin Mutlaka Bilmesi Gereken 10 Lojistik Terimi
Önceki yazı
Azerbaycan Taşımacılık
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?