Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ürünler ve Ülkeler

Okuma Süresi:

Kategori: Blog

Türkiye, ihracat oranı yüksek ülkelerden birisidir. 2022 yılı son altı ay ve 2023 yılı ilk altı ay toplam bir yıllık verileri incelendiğinde Türkiye’nin toplam ihracat rakamlarının 254,2 milyar dolara ulaştığı görülür. İstatistiksel verilere göre Türkiye dünyada en fazla ihracat yapan 30 ülke içerisinde yer alır.

Jeopolitik konum itibariyle ülkenin Avrupa’ya yakın olması, farklı kıtaların kesiştiği bölgede yer alması da Türkiye’nin farklı ülkelerle ticaret potansiyelini artırır. Aynı zamanda Türkiye, tarımdan tekstile, ilaçtan demir çelik sanayine, otomotivden elektroniğe pek çok farklı alanda üretim yapar. Dolayısıyla, ürün çeşitliliğinin fazla olması, nitelikli iş gücü, jeopolitik olarak ülkenin önemli ticaret yolları üzerinde bulunması Türkiye’nin ihracat payını da yükseltir. Peki, Türkiye en çok hangi ülkelerle ihracat yapıyor ve en fazla hangi ürünleri ihraç ediyor? Gelin ihracat ile ilgili merak ettiklerinize birlikte bakalım.

Türkiye’nin En Çok İhracat Yaptığı Ülkeler

Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkeler incelendiğinde jeopolitik olarak yakınlığı bulunan sınır komşularının listede yer aldığı görülür. Ayrıca, Avrupa pazarında yer alan ülkeler de Türkiye’nin ihracat yaptığı ülkeler arasında bulunur. Türkiye, pek çok farklı coğrafyalardaki ülkelere ürün satışı gerçekleştirir. Ayrıca, üst düzey ilişkilere sahip olduğu ülkelerle de ihracat oranı yüksektir. Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkeler ve rakamsal veriler TÜİK tarafından istatistiksel olarak yıllık bilançolarla açıklanır. TÜİK verilerine göre Türkiye’nin en fazla ihracat yaptığı ülkenin %9.2 oranla Almanya olduğu söylenebilir. Jeopolitik olarak Türkiye’ye yakın konumda yer alan ülke aynı zamanda Avrupa pazarında da önemli bir paya sahiptir.

TÜİK ihracat verilerine göre Almanya’dan sonra Türkiye’nin en fazla ürün satışı gerçekleştirdiği bir diğer ülke Amerika Birleşik Devletleri olarak öne çıkar. Ülke Türkiye’nin ihracat yaptığı devletler listesinde 2. sırada yer alır. Amerika’nın Türkiye’den yaptığı ihracat ise %6,9 oranındadır. Türkiye’den en fazla ihracat yapan 3.ülke sırasında %5,8 oranı ile İtalya bulunur. Veriler analiz edildiğinde Türkiye’nin en fazla Amerika ve Avrupa ülkelerine ihracat yaptığı görülür. İlk üç ülke dışında Türkiye’den en fazla ihracat yapan diğer iki devlet sırasıyla Birleşik Krallık ve Irak olduğu söylenebilir. Birleşik Krallık Türkiye’den en fazla ihracat yapan ülkeler listesinde 4. sırada yer tutar. Birleşik Krallık tarafından Türkiye’de gerçekleştirilen toplam ihracatın %5,4 oranında olduğu görülür. Listenin 5. sırasında ise Türkiye’nin sınır komşusu Irak yer alır. Irak toplam ihracat içinde %5 paya sahiptir.

Ülkelerİhracat oranı
Almanya%9,2
Amerika%6,9
İtalya%5,8
Birleşik Krallık%5,4
Irak%5

Türkiye’nin En Fazla İhraç Ettiği Ürünler

Türkiye pek çok farklı ürünleri üreterek küresel pazara sunar. Özellikle Avrupa ve Amerika pazarının Türkiye ürünleri için önemli ihracat alanı olduğu söylenebilir. Türkiye sektörel bazda otomotiv endüstrisinden orman ürünlerine, kimyevi maddelerden elektrik, elektronik mallarına kadar pek çok farklı mamül ihraç eder. Farklı sektörlerden gerçekleştirilen ihracat rakamlarına göre Türkiye’nin en fazla kimyevi ürün ve mamülleri ihraç ettiği görülür. Ürünün toplam ihracat içerisindeki payı %13,2 olarak tespit edilir. Ülkenin en fazla ihraç ettiği 2.ürün ise otomotiv endüstrisi tarafından gerçekleştirilir. Yedek parça, motor gibi otomotiv sektöründe imal edilen ürünler ihracat içerisinde %12,2 pay ile 2.sırada yer alır. Bitkisel ürünler, çelik ve hazır giyim, tekstil ürünleri otomotiv sektöründen sonra en fazla ihracatı yapılan ürünler olarak öne çıkar. Bitkisel ürünler, en fazla ihraç edilen 3.mamüller olarak listede yer tutar. Bitkisel ürünlerin, toplam ihracattaki payının %8,6 olduğu görülür. Çelik en fazla ihraç edilen 4.ürün olarak listede yer alır. Çeliğin toplam ihraç oranı %8,3 olarak bilinir. Hazır giyim ve tekstil ürünleri de çelik ile aynı ihracat yüzdesine sahiptir.

Ürünİhracat payı
Kimyevi madde ve mamülleri%13,2
Otomotiv ürünleri%12,2
Bitkisel ürünler%8,6
Çelik%8,3
Hazır giyim%8,3
Elektrik, elektronik%6
Demir ve diğer metaller%5,7
Makine ve aksamları%4,1

Sizde Ürünlerinizin güvenli ve hızlı teslimatı, e-ihracat hizmetleri için Bedirhan Lojistik’i tercih edebilirsiniz.

Kaynaklar

https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p=Dis-Ticaret-Istatistikleri-Ocak-2022-45536

Kategori: Blog
Etiket: Lojistik
Sonraki yazı
Yeni Başlayanlar için A’dan Z’ye Lojistik Nedir?
Önceki yazı
İran Taşımacılık
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?