Kırgızistan Taşımacılık

Okuma Süresi:

Kategori: Destinasyonlarımız

Genel Bakış

2021 yılında Kırgızistan, GSYİH cari  dolar açısından dünyanın 149 numaralı ekonomisi, toplam ihracatta 141 numara, toplam ithalatta 104 numara, kişi başına GSYİH cari dolar açısından 176 numaralı ekonomi ve Ekonomik Karmaşıklık Endeksi’ne (ECI) göre 69 numaralı en karmaşık ekonomi olmuştur.

İhracat

Kırgızistan’ın en çok ihraç ettiği ürünler Altın 908 milyon dolar, Düz Cam 186 milyon dolar, Değerli Metal Cevheri 101 milyon dolar, Kuru Baklagiller 74,9 milyon dolar ve Rafine Petrol 68 milyon dolar olup, en çok Birleşik Krallık 471 milyon dolar, Kazakistan 430 milyon dolar, Rusya 411 milyon dolar, Birleşik Arap Emirlikleri 216 milyon dolar ve İsviçre’ye 185 milyon dolar ihracat yapmaktadır.

İthalat

Kırgızistan’ın en çok ithal ettiği ürünler Rafine Petrol 781 milyon dolar, Örme Olmayan Kadın Montları 724 milyon dolar, Örme Olmayan Erkek Montları 556 milyon dolar, Örme Kazaklar 511 milyon dolar ve Örme Olmayan Kadın Takım Elbiseleridir 473 milyon dolar ve en çok Çin’den dolar 6 milyar 47 milyon dolar ithalat yapmaktadır.  Daha sonra  Rusya 2,19 milyar dolar, Özbekistan 773 milyon dolar, Türkiye 750 milyon dolar)ve Kazakistan 619 milyon dolar.

Türkiye ve Kırgızistan Arasındaki Ticaret

Türkiye ve Kırgızistan arasındaki ticaret hacmi, son yıllarda artış göstermektedir. 2023 yılı tahminlerine göre, Kırgızistan’ın gayri safi milli hasılası 12,681 milyon dolar, Türkiye’ninki ise 1,830 milyon dolar olarak tahmin edilmektedir. Türkiye’nin Kırgızistan ile özel sektör ilişkilerini yürüten İş Konseyi’nin faaliyetlerini ülkemiz adına DEİK koordine etmektedir. Ayrıca, Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonuyla Kazakistan ve Kırgızistan ile olan dış ticaret hacmini artırmak ve firmalarımızın yeni iş birlikleri tesis etmeleri, pazar araştırması yapmaları ve yeni iş ve yatırım fırsatlarını değerlendirmeleri amacıyla şekilde 11-16 Mart 2024 tarihinde Kazakistan ve Kırgızistan’a bir ticaret heyeti düzenleyecektir.

Türkiye’den Kırgızistan’a İhraç Edilen Ürünler

Türkiye’nin Kırgızistan’a ihraç ettiği bazı ürünler şunlardır:

  • Hububat
  • Bakliyat
  • Yağlı tohumlar ve mamulleri
  • Yaş meyve ve sebze
  • Meyve sebze mamulleri
  • Kuru meyve ve mamulleri
  • Fındık ve mamulleri
  • Zeytin ve zeytinyağı
  • Tütün
  • Süs bitkileri ve mamulleri

Kırgızistan’ın Lojistik Altyapısı

Kırgızistan, Orta Asya’da yer alan kara içi bir ülkedir ve coğrafi konumu nedeniyle lojistik açıdan bazı zorluklarla karşılaşabilir. Ancak, ülkenin lojistik altyapısı şu unsurları içermektedir:

Karayolları
Kırgızistan, karayolu taşımacılığına önem veren bir ülkedir. Karayolu ağı, başkent Bişkek’i diğer şehirlerle ve komşu ülkelerle bağlar. Bişkek, ülkenin ana lojistik merkezi olarak önemli bir rol oynar.

Demiryolları
Kırgızistan’ın demiryolu ağı, komşu ülkelerle entegredir. Demiryolu hatları, özellikle Kazakistan üzerinden Çin ve Rusya’ya bağlantılar sağlar. Ancak, demiryolu taşımacılığı genellikle karayolu taşımacılığına göre daha sınırlıdır.

Havayolları
Kırgızistan, uluslararası hava taşımacılığı için Manas Uluslararası Havalimanı gibi birkaç uluslararası havalimanına sahiptir. Manas Havalimanı, ülkenin en büyük havalimanıdır ve yolcu ve kargo taşımacılığı için önemli bir merkezdir.

Lojistik Merkezler ve Depolama Tesisleri
Bişkek ve diğer büyük şehirlerde lojistik merkezler, depolama tesisleri ve dağıtım merkezleri bulunmaktadır. Bu tesisler, iç ve dış ticarette rol oynar.

Kırgızistan’ın lojistik altyapısı, coğrafi konumu nedeniyle belirli sınırlamalarla karşılaşsa da, ülke, özellikle karayolu taşımacılığı ve hava taşımacılığı üzerinden Orta Asya’da bir geçiş noktası olarak önemli bir rol oynar. Bu bağlamda, Kırgızistan, Çin ve diğer Orta Asya ülkeleriyle ticaret yapan birçok nakliye rotasının bir parçasıdır.

Kayseriden Kırgızistan’a Karayolu Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Kayseriden Kırgızistan’a taşımacılık yapmak için, öncelikle güvenilir ve profesyonel bir nakliyat firması ile anlaşmanız gerekmektedir. Bu konuda Bedirhan Lojistik müşterilerine güvenilir ve profesyonel olarak özenle hizmet vermektedir. Eşyalarınızı paketleyerek, gümrük işlemlerini yaparak ve uygun araçlarla taşıyarak Kırgızistan’a ulaştırmaktadır. Kırgızistan’a taşımacılık için gerekli olan evraklar ve işlemler, firmamız tarafından sağlanmaktadır. Kırgızistan’a taşımacılık süresi, şartlara ve duruma göre değişebilmektedir.

Kayseriden Kırgızistan’a Taşımacılık

Türkiyeden Kırgızistan’a lojistik anlamda karayolu taşımacılığı yapmak için farklı güzergahlar bulunmaktadır. Firmamız müşterilerimizin istekleri ve tecrübesi doğrultusunda en uygun güzergahı seçerek sizlere en kaliteli hizmeti vermek için çalışmaktadır.

Kayseri’den Kırgızistan’a taşımacılık Kayseri’den Kırgızistan’a parsiyel taşımacılık, Kayseri’den Kırgızistan’a kargo taşımacılık, Kayseri’den Kırgızistan’a kargo parsiyel, Kayseri’den Kırgızistan’a kargo nakliye, Kayseri’den Kırgızistan’a nakliye parsiyel olarak Bedirhan lojistiğin hizmetlerinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. [email protected] a mail atarak daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Kategori: Destinasyonlarımız
Etiket: Kırgızistan
Sonraki yazı
Proje Taşımacılığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Önceki yazı
Kara Yolu Taşımacılığında Hangi Belgeler Kullanılır?
Mesaj Gönder
WhatsApp Destek
Merhaba 👋 Nasıl yardımcı olabilirim?